Швейцария е блокирала руски активи за над 14 млрд. щ. долара

Швейцария е блокирала руски активи за над 14 млрд. долара

Общият размер на руските активи, които Швейцария е блокирала на територията на страната, е 13 млрд. шв. франка (14.3 млрд. щ. долара), включително 7.24 млрд. шв. франка резерви и вложения на “Банк России”, съобщи на 23 април Държавният секретариат по икономическите въпроси (SECO). От началото на войната в Украйна досега Берн е замразил 17 недвижими имота, както и луксозни коли, произведения на изкуството и мебели.

Само през 2023-а швейцарските власти са замразили финансови инструменти за 580 млн. франка и още два недвижими имота след щателно разследване и детайлни проверки от банките, оценени на 5.8 млрд. шв. франка. Това е сериозен спад в сравнение с блокираните към края на 2022-а руски активи за 7.5 млрд. франка, който може да засили международния натиск върху неутралния алпийски оазис да положи повече усилия, за да накаже Москва за нахлуването в Украйна. Основната причина, според SECO, е понижението на пазарната оценка на акциите и на другите замразени финансови активи.

Решението на Швейцария да се присъедини към санкциите, въведени от Европейския съюз, е в сериозен разрез с традиционния неутралитет на страната. И докато правителството е подложено на растящ международен натиск да вземе повече мерки срещу Кремъл, дори направеното досега буди противоречия на местна почва.

Противници на швейцарската позиция да вземе страната на ЕС в украинския конфликт вече са събрали достатъчно подписи за провеждането на референдум за швейцарския неутралитет. Те искат той да бъде заложен в конституцията на страната, както и да бъде блокирана всяка правителствена инициатива за принудителни невоенни мерки, които да включват и санкции.

SECO информира в официалното си изявление от 23 април, че “задължението да обявява размера на блокираните резерви и активи на Руската централна банка на тримесечна база остава в сила”. И че стойността на замразените средства на “Банк Росии”не е “директен индикатор за обхвата на наложените санкции, а е моментна снимка”. SECO посочва също, че “общата стойност на активите може да варира във всяка една посока, основно заради промените на оценката на замразените ценни книжа, банковите такси и колебанията на валутния курс”.

На журналистически въпрос по време на пресконференцията дали всичките руски активи, подлежащи на замразяване по сегашния закон са били открити, шефът на SECO, отговарящ за санкциите, е посочил, че “едва ли ще има някакво сериозни промени” и че “всичките блокирани активи са обездвижени от две години”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст