Швейцария е блокирала руски активи за над 14 млрд. щ. долара

Швейцария е блокирала руски активи за над 14 млрд. долара

Общият размер на руските активи, които Швейцария е блокирала на територията на страната, е 13 млрд. шв. франка (14.3 млрд. щ. долара), включително 7.24 млрд. шв. франка резерви и вложения на „Банк России“, съобщи на 23 април Държавният секретариат по икономическите въпроси (SECO). От началото на войната в Украйна досега Берн е замразил 17 недвижими имота, както и луксозни коли, произведения на изкуството и мебели.

Само през 2023-а швейцарските власти са замразили финансови инструменти за 580 млн. франка и още два недвижими имота след щателно разследване и детайлни проверки от банките, оценени на 5.8 млрд. шв. франка. Това е сериозен спад в сравнение с блокираните към края на 2022-а руски активи за 7.5 млрд. франка, който може да засили международния натиск върху неутралния алпийски оазис да положи повече усилия, за да накаже Москва за нахлуването в Украйна. Основната причина, според SECO, е понижението на пазарната оценка на акциите и на другите замразени финансови активи.

Решението на Швейцария да се присъедини към санкциите, въведени от Европейския съюз, е в сериозен разрез с традиционния неутралитет на страната. И докато правителството е подложено на растящ международен натиск да вземе повече мерки срещу Кремъл, дори направеното досега буди противоречия на местна почва.

Противници на швейцарската позиция да вземе страната на ЕС в украинския конфликт вече са събрали достатъчно подписи за провеждането на референдум за швейцарския неутралитет. Те искат той да бъде заложен в конституцията на страната, както и да бъде блокирана всяка правителствена инициатива за принудителни невоенни мерки, които да включват и санкции.

SECO информира в официалното си изявление от 23 април, че „задължението да обявява размера на блокираните резерви и активи на Руската централна банка на тримесечна база остава в сила“. И че стойността на замразените средства на „Банк Росии“не е „директен индикатор за обхвата на наложените санкции, а е моментна снимка“. SECO посочва също, че „общата стойност на активите може да варира във всяка една посока, основно заради промените на оценката на замразените ценни книжа, банковите такси и колебанията на валутния курс“.

На журналистически въпрос по време на пресконференцията дали всичките руски активи, подлежащи на замразяване по сегашния закон са били открити, шефът на SECO, отговарящ за санкциите, е посочил, че „едва ли ще има някакво сериозни промени“ и че „всичките блокирани активи са обездвижени от две години“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст