“Амнести Интернешънъл” отчете, че в България има натиск над медиите

Независими журналисти и медии, отразяващи теми, свързани с организираната престъпност и корупцията, продължиха да се сблъскват със заплахи, тормоз и кампании за очерняне.

Това се казва в годишния доклад за 2023-2024 г. на правозащитната организация “Амнести Интернешънъл”. В документа е отразено състоянието на правата на човека в 155 държави.

В доклада за България се посочва още, че частни бизнеси и лица, заемащи публични длъжности, са завели множество стратегически съдебни дела срещу журналисти и медиите, в които работят – така наречените дела шамари.

Организацията отбелязва усилията на парламента да предостави по-добра защита на журналисти срещу подобни практики, но определя промените в Наказателния кодекс като “недостатъчни”. 

“Амнести Интернешънъл” обръща внимание на все по-честите случаи на неправомерно изтласкване на бежанци и мигранти на границата с Турция, зачестяващите случаи на явна дискриминация срещу роми и опитите за насаждане на омраза срещу етнически малцинства от страна на политически партии.

От организацията посочват и продължаващата неспособност на България да защитава правата на хората с увреждания и акцентира върху тревожното положение, в което се намират настанените в психиатрични институции и в домове за социални грижи. 

Според “Амнести Интернешънъл” правата на ЛГБТИ общността в страната продължават да не бъдат гарантирани, след като Върховният касационен съд отмени възможността за юридическа смяна на пола за транс хората.  Те посочват и че все още липсва правно признаване на еднополовите двойки в страната, което представлява нарушение на правото на личен и семеен живот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст