Енергийната комисия гласува 200 млн. лева за рекултивация на терена на “Мини Марица Изток”

рекултивация, Мини "Марица Изток" миньори

С 14 гласа “За” и шест – “Въздържал се” (на депутатите от “Продължаваме промяната” – “Демократична България”) парламентарната комисия по енергетика одобри от 2024 г. до 2029 г. всяка година да се отделят по 200 млн. лева за рекултивация на терена на “Мини Марица Изток”.

След решението бившият министър на околната среда и водите от правителството на Кирил Петков – Борислав Сандов, поканен като гост на енергийната комисия, взе думата, за да обърне внимание на депутатите, че са гласували решение, което противоречи на начина, по който принципно се извършва рекултивацията, а именно – от план-сметките на предприятията, които с дейността си са нарушили целостта на даден терен.

“Така е записано в комплексното разрешително, с което всяко едно предприятие функционира”, обърна внимание Сандов и предупреди, че решението на депутатите може да се приеме като непозволена държавна помощ. В същото време той обясни, че не е против рекултивацията на терените, тъй като те действително се нуждаят от такава заради дейността на “Мини Марица Изток”.

Рамадан Аталай от ДПС се възмути от коментара му, припомняйки, че в качеството си на експерт Сандов е настоявал да се намерят средства и те да се разпределят по вече съществуващи технически проекти за рекултивация, а сега, когато такива пари са осигурени, той е против.

Сандов му обърна внимание, че преди депутатите от комисията да стигнат до точката с отпуснатите средства за рекултивацията, те са приели решения, свързани с Пътната карта за климатичната неутралност и с отлагане на либерализацията на електроенергийния пазар, с което са дали възможност на “Мини Марица Изток” да може да спечели достатъчно, за да си поеме сама разходите по техническите проекти.

По-конкретно той имаше предвид, че след като либерализацията на електроенергийния пазар се отлага, от КЕВР ще сключат нов договор с предприятията, които добиват въглища, и ще го направят на по-високи цени от пазарните.

Така въпросните предприятия ще имат възможност да си плащат за въглищата, а “Мини Марица Изток” да си заделя средства за рекултивацията. Сандов обясни, че така работят всички останали предприятия в държавата и “Мини Марица Изток” не следва да бъде изключение.

Сандов изрази съжаление и че не са се провели пълноценни дебати за Пътната карта за климатичната неутралност и призна, че има опасения, че тя няма да бъде приета от Европейската комисия заради целите, заложени в нея за 2026 година, и така има риск да получим чаканите плащания по Плана за възстановяване и устойчивост.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст