Мегасделка в минния сектор: BHP предлага 31.1 млрд. паунда за Anglo American

Мегасделка в минния сектор: BHP предлага 31.1 млрд. паунда за Anglo American

Австралийската мултинационална компания BHP Group (Би Ейч Пи) – световен лидер в минния сектор, предлага 31.1 млрд. брит. паунда, за да придобие по-дребния си британски съперник Anglo American (“Англо Американ”). Ако бъде осъществена, сделката ще “изстреляла” добива на промишлена мед на комбинираната група далеч над производството на най-големите й съперници и ще предизвикала най-сериозните трусове в бранша за последните повече от десет години.

“Би Ейч Пи” обяви на на 25 април, че операцията ще е изцяло под формата на замяна на акции, като първо “Англо Американ” трябва да прехвърли контролните си дялове в южноафриканските компании за платина и желязна руда на акционерите преди да бъде погълната от австралийската група – условие, което може да предизвика брожение в Южна Африка точно преди общите избори в страната рез май. Купувачът предлага в необвързващата си оферта по 0.7097 свои акции за всяка акция на мишената – 14% премия над цената, на която е приключила търговията на фирмените й книжа на 24 април или по 25.08 брит. паунда парчето.

Новината повиши с 13% котировките на “Англо Американ” – до 24.91 паунда на акция, в ранната търговия в Лондон на 25 април или 30.5 млрд. паунда пазарна капитализация. Акциите на “Би Ейч Пи”, чиято оценка е около 144 млрд. щ. долара, се обезцениха с 3.7 процента.

“Бракът” с “Англо Американ” ще осигури на австралийците грубо 10% от световните доставки на промишлена мед точно преди очаквания недостиг на предлагане на метала и прогнозирания от пазарните анализатори скок на медните котировки заради глобалния отказ от изкопаеми горива. Ако приключи успешно, сделката ще е сред най-значимите в минния сектор след поглъщането на “Екстрата” от “Гленкор” през 2013 -а.

“Англо Американ” отдавна е смятана за съблазнителна придобивка от най-едрите играчи в минния бранш, отчасти защото притежава атрактивни активи и едни от най-желаните медни мини в Перу и Чили и най-вече – в Южна Африка. Потенциалните купувачи обаче се колебаеха заради сложната структура на британската компания и микса от други суровини – от платина до диаманти, както и огромните й южноафрикански вложения. “Англо Американ” притежава мажоритарни дялове в две регистрирани на южноафриканската борса минни дружества – Anglo American Platinum и Kumba Iron Ore – и е мажоритарен собственик на световния гигант за търговия с диаманти “Де Беерс”. И като капак – има сложни връзки с Южна Африка, чийто мениджърът на държавния пенсионен фонд е най-големият й акционер.

През последната година “Англо Американ” имаше поредица от сериозни неуспехи след срива на цените на ключови продукти, а оперативни трудности принудиха ръководството й да преоцени целевите производствени параметри, което понижи пазарната й оценка и я направи изгодна мишена за потенциални купувачи.

Английската компания обяви, че разучава внимателно офертата на “Би Ейч Би”. Ако австралийският гигант продължи да държи на сделката, тя със сигурност ще привлече и други заинтересовани, твърдят експерти от сектора. Вторият в световната минна класация – “Рио Тинто груп” – също инвестира в производството на мед, а през миналата година “Гленкор” направи неуспешна оферта за Teck Resources, която има съблазнителен меден бизнес.

През миналата година “Би Ейч Би” купи производителя на промишлена мед OZ Minerals за около 6.4 млрд. щ. долара – първата значима придобивка от години, но като цяло досега се придържа основно към продажбата на активи като петрол, газ и въглища.

В случая с “Англо Американ” най-привлекателен е нейният меден бизнес в Южна Африка, който отдавна е в полезрението на едрите играчи. “Би Ейч Би” е произвела около 1.2 млн. тона мед през 2023-а, а английската фирма – 826 хил. тона. Което означава комбиниран добив от 10% от световното предлагане и вероятен проблем за антитръстовите регулатори, особено след като правителствата обявиха метала за стратегически.

И двете компании инвестират също в нови дейности, свързани с производството на изкуствени торове: “Би Ейч Би” строи голяма мина за поташ в Канада, а “Англо Американ” разработва мина за полихалит на английското източно крайбрежие.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст