На прага на епидемия от коклюш сме, а все още има сериозни ограничения за безплатното тестване при деца

Влизат в сила противоепидемични мерки срещу коклюша

На прага на национална епидемия от коклюш сме, но безплатните тестове са много малко и се назначават само при определени условия. Родители често са принудени да тестват децата си при появила се симптоматика, а дори и профилактично – поради предстояща имунизация, при което трябва да заплатят близо 90 лева.

Към момента доказани случаи на заразата има в 17 области. Здравните власти решиха първата имунизация на бебетата да се прави на месец и половина, вместо на два месеца, както предвижда имунизационният календар. Причината е, че при бебетата усложненията са по-чести и тежки.

Очаква се и становище от Националния експертен съвет по имунизациите дали е необходима промяна в имунизационния календар, така че да могат да се ваксинират бременните жени през третия триместър от бременността, както и възрастни.

Въпреки риска от епидемия няма да се налага затягане на мерките, включващо носене маски, обучение от дистанция за всички ученици или филтър пред училища и болници, тъй като мерките от COVID пандемията не действат за спиране на разпространението на коклюша, обяви в сряда пред NOVA главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Проблем се оказва най-вече тестването. Изследването може да бъде безплатно за пациента само в някои случаи – при деца до петгодишна възраст, наличие на епидемична обстановка в района, от който постъпва пробата, регистриран първи случай в населено място в дадена област, заболели деца с тежко протичане, хоспитализирани деца, при които диагностиката още не е направена. Безплатни тестове за коклюш на деца до пет години за момента се правят само в Столичната здравна инспекция и в Националния център по заразни и паразитни болести.

Безплатните тестове в Центъра по заразни и паразитни болести са около 200. До момента са изразходвани около 30 от тях. Лекари обаче се надяват, че както при епидемията от COVID ще могат да издават направления за тестове за коклюш, засега това не е възможно дори и при по-малките деца.

В момента, за да бъде безплатно изследването на дете под пет години, това трябва да се случи по преценка на инфекционист или в болницата – по преценка на лекуващия лекар, да мине през РЗИ, а от РЗИ да занесат пробите в Центъра по заразни и паразитни болести, което е изключително тромава процедура.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст