Anglo American (“Англо Американ”) е отхвърлил на 26 април офертата дабъде погълнат от съперника си от минния сектор BHP Group (“Би Ейч Пи”) срещу 31.1 млрд. брит. паунда. В официално изявление председателят на борда на “Англо Американ” Стюарт Чембърс посочва, че предложената цена и условия подценяват значително регистрираната на борсата в Лондон фирма и бъдещите й перспективи за развитие. Още след получаването на офертата, огласена ден по-рано, добре информирани източници споделиха, че мениджърите на английската минна група не я смятат за атрактивна, а анализатори я определиха като неизгодна.
Австралийската “Би Ейч Пи” – най-голямата регистрирана на борсата минна група в света, предложи на 25 април на акционерите на “Англо Американ” по 25.08 паунда за акция – премия от 14% над цената, на която книжата са приключили борсовата си търговия ден по-рано. Което повиши котировките на “мишената” с 16 процента. Условието на купувача беше “Англо Американ” първо да прехвърли на акционерите дяловете си в дружествата Anglo American Platinum и Kumba Iron Ore, които работят на територията на Южна Африка където “Би Ейч Пи” няма активи.
В ранната търговия на 26 април акциите на британската фирма поевтиняха с 0.6%, а на книжата на австралийската група приключиха борсовата си търговия в Австралия с 4.6% по-ниска пазарна оценка.
Портфейлен мениджър в инвестиционна компания, притежаваща акции на “Англо Американ” е коментирал, че по отношение на цената е кристално ясно, че това е просто началото и купувачът не е казал последната си дума. Той е поискал повече пари преди да реши да продава акциите си.
Изключиетлно сериозен е и въпросът за юридическите рискове в Южна Африка и в други райони. Южноафриканските власти вече изразиха несъгласието си със сделката и разглеждат под лупа предложението “Би Ейч Пи”, обяви говорител на правителството. Офертата със сигурност ще създаде маса главоболия на управляващите в Южна Африка през идните седмици преди общите избори в страната през май когато парламентарното мнозинство на управляващата партия е в риск.
Някои инвеститори на “Би Ейч Пи” също не са убедени в смисъла на сделката. Особено предвид сложната структура на “Англо Американ” и множеството странични дейности като бизнеса с платина, желязна руда и дела си в диамантения търговец “Де Беерс”, извън добива и производството на промишлена мед.
Оформя се консенсус, че е “Би Ейч Пи” трябва да “подслади” офертата си, за да има сделка. Австралийците имат време до 22 май да направят обвързващо предложение на “Англо Американ”. Главният изпълнителен директор на “Би Ейч Пи” Майк Хенри и други мениджъри, включително главният финансов директор Вандита Пант, ще информират през идната седмица инвеститорите за трансакцията. Ако бъде успешна, тя ще е най-голямото поглъщане в минния сектор за 2024-а и сред десетте най-едри сделки в историята му.
Оттук нататък вниманието се прехвърля върху реакцията на антитръстовите органи. Експерти от бранша посочват регулаторите за справедлива конкуренция в ключови клиенти на “Би Ейч Пи”: Китай на промишлена мед, и Япония и Индия – за използваните за производството на стопана въглища, като потенциални пречки за сделката.
“След като MOFCOM (министерството на търговията на Китай) предприе действия спрямо “Гленкор”/”Екстрата”, то със сигурност ще се намеси отново”, коментира пожелал анонимност юрист, специализиран в сферата на полезните изкопаеми. Той има предвид покупката на “Екстрата” от “Гленкор” преди десет години когато купувачът беше принуден да продаде през 2013-а дела си в медния проект “Лас Бамбас” на “Екстрата”, за да премахне последната пречка на китайските регулатори пред финализирането на сделката за 35 млрд. щ. долара.
Главният изпълнителен директор на “Би Ейч Пи” повтаря многократно рез последните почти две години след решението на управата на австралийския щат Куинсланд да повиши лицензионните вноски за въглища, че групата няма да влага свежи инвестиции в своя бизнес за твърдото гориво за металургията. Което може да повдигне сериозни опасения, най-вече в японските потребители, и да принуди регулаторите в страната да проучат по-прецизно трансакцията, коментират експерти. Защото японците биха искали да са сигурни в дългосрочен план в стабилността, сигурността и количеството на доставките.