Промениха сроковете по договора за F-16 Block 70

F-16

Със 134 гласа „За“ (64 – на „ГЕРБ-СДС“, 40 – на „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“, 24 – на ДПС и 6 – на ИТН) депутатите приеха законопроекта с вносител – Министерският съвет, с който ще бъдат променени сроковете за доставка на самолетите F-16 Block 70.

„Против“ гласуваха – 44 депутати (16 от „БСП за България“ и 28 от „Възраждане“).

Според актуализирания график получаването на изтребителите ще започне в края на първото тримесечие на 2025 г. и ще завърши до края на 2025 година. Първоначално се очакваше, че два самолета F-16 ще бъдат предадени до края на 2024 г., но ще останат в САЩ за обучение на техните пилоти.

Ще бъдат променени някои от доставчиците, посочени в писмото-заявка по договора, като освен това ще бъдат добавени 11 нови линии по него, а други ще бъдат закрити, като в мотивите към законопроекта е записано, че те ще бъдат финансирани за сметка на заложените средства по вече съществуващи такива.

Въпреки промените не се предвижда промяна в общата стойност на Международния договор BU-D-SAB „Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка“.

Припомняме, че той бе подписан на 27 март 2019 г. от тогавашния министър на отбраната Красимир Каракачанов и ратифициран със закон, приет от 44-ото Народно събрание.
По време на дебатите по законопроекта Ивелин Първанов от „Възраждане“ разкритикува промяната на договора, посочвайки, че с този акт ние отново се държим като „йесмени“, приемащи всичко, което ни кажат „господарите“.

Румен Гечев от „БСП за България“ обърна внимание, че този договор е уникален, защото по него не сd предвидени неустойки. Той бе категоричен, че правителството на САЩ блестящо си е защитило интересите – на собствения си бизнес и на военно-промишлен комплекс, като си е хванало „послушни шарани“, които да подписват.

Чуха се обвинения и че стойността на договора се увеличава. Намиращият се в пленарната зала служебен министър на отбраната – Атанас Запрянов взе думата, за да обяви, че няма увеличение, а намаляване на стойността на договора. Офертата била за 1.4 млрд. долара, като в резултат на преговори стойността била намалена на 1.2 млрд. долара.

Освен това българската страна не била плащала предварително, а съгласно правилата на международните военни продажби и на законодателството на САЩ България е превела в своя сметка в банка в САЩ парите, които са под наш контрол и плащаме само това, което сме получили.

„Вече сме получили част от пакета от доставките и това сме и платили“, посочи Запрянов. От думите му стана ясно, че по въпросната сметка сме превели 996 млн. долара.

На подвиквания от залата, че не е вярно, че нищо не сме платили предварително, той призна, че за първите 8 самолета наистина сме изплатили сумата, тъй като не сме имали кредитна история, а за вторите 8 – само една малка вноска – в размер на 150 млн. долара.

По отношение на това колко нови са F-16 Block 70, Запрянов обяви, че Турция ще купи 40 самолета F-16, като ще обнови 80 самолета Block 52 – до Block 70, а Гърция вече била модернизирала 14 самолета и две ескадрили F-16, ето защо той бе категоричен, че избраната от България технология не е стара.

По отношение на упреците, че заради F-16 ще се модернизира единствено авиобаза „Граф Игнатиево“, Запрянов отговори, че заради изтребителите ще се обновят три съоръжения, като цената им е не повече от 70 млн. лева.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ако от съседите ви се чува обезпокояващ шум, ще се обадите ли на 112?

Подкаст