Световният списък на водещите страни износителки на кафе се промени. През 2023 г. Виетнам за първи път заема второ място в света по експорт на кафе, продавайки продукция за рекордната сума от 4.2 милиарда долара. Износът на кафе от Виетнам се е увеличил 1.5 пъти спрямо 2022 година.
Азиатската страна изпревари традиционните доставчици на зърно, включително Швейцария, която сега заема трето място в световната класация.
Бразилия остава безспорен лидер с обем на износа от 7.35 милиарда долара
въпреки че цифрите й намаляват с 14 процента на годишна база.
Освен Виетнам, още Испания и Франция увеличиха износа си на кафе през 2023 година. В същото време намаляват доставките от други големи играчи на пазара – Гватемала, Индонезия, Никарагуа и Индия.
Голямо влияние върху производството и търговията с кафе оказват климатичните промени.
Суровото кафе на зърна е една от най-важните за международната търговия селскостопански стоки.
Кафето има голямо стопанско значение в световен мащаб, като е сред топ 10 по стойност селскостопански износен продукт в света.
Плодовете на кафееното дърво, които съдържат зърната кафе, се добиват от няколко вида малки вечнозелени храсти. Двата най-често отглеждани вида са високо цененият Coffea arabica и Coffea canephora, зърната от който са известни и като робуста. И двата вида се отглеждат главно в Латинска Америка, Югоизточна Азия и Африка. След като узреят плодовете се обират, обработват и изсушават. След това семената се изпичат в различна степен, според търсения вкус, смилат се и се сваряват, за да се получи напитката кафе.
Поради своето съдържание на кофейн,
кафето действа на хората като стимулант и се е превърнало в една от най-популярните напитки в света.
Медицински изследвания дават противоречиви резултати за въздействието на кафето върху здравето, което може да зависи в голяма степен от начина на приготвяне.