Еврозоната се изплъзна от рецесия при стабилна инфлация от 2.4 процента

Еврозоната се изплъзна от рецесия при стабилна инфлация от 2.4 процента

Еврозоната успя да се спаси от рецесия, надхвърляйки обявените прогнози за растеж в началото на годината. БВП на блока на еврото се е увеличил с 0.3% през първите три месеца на 2024-а, обяви статистическият офис Евростат на 30 април. Това означава, че слабата техническа рецесия на общността през третото и четвъртото тримесечие на миналата година (когато БВП се понижи с по 0.1% във всеки от двата периода) е приключила. Нещо повече, това е най-силният тримесечен растеж на еврозоната от третото тримесечие на 2022-а насам, вдигнат от по-силните от очакваните резултати на Германия, Франция, Италия и Испания.

Инфлацията обаче остава сериозно главоболие. Индексът на потребителските цени в блока на еврото се е запазил устойчив – 2.4% годишно през април, колкото и през март. Инфлацията в сектора на услугите леко е спаднала – от мартенските 4% на 3.7%, но пък за хранителните стоки, алкохола и тютюна бележи ръст до 2.8% срещу предишните 2.6% годишно. Цените на индустриалната продукция извън енергийната, са нараснали с 0.9% – по-слабо от отченетите 1.1% през март. Като цяло, по-ниските разходи за енергия след скока на газовите и петролните котировки след руското нахлуване в Украйна, са помогнали за стабилизирането на икономиката.

Германия

Германия изненада със зимен растеж, подкрепил възстановяването на целия блок. БВП на страната се е повишил с 0.2% през първите три месеца на годината спрямо последните три на 2023-а когато се сви с 0.5 процента. Резултатът надвиши предвижданията на икономистите за 0.1% растеж и вдъхва надежди, че най-голямото европейско стопанство е в процес на скромно възстановяване след двете години на почти нулев растеж. Доверието на бизнеса бележи подем в последните проучвания на института IFO и на “Стандард енд Пуърс глоубъл”, а песимизмът на домакинствата се топи благодарение на очакванията за ръст на доходите.

Налице е обаче дълбок разнобой между фирмите от сукторите на промишлеността и услугите. Докато първите се справят по-успешно, заводите изостават и могат да се възползват единствено от глобалния възход до края на годината. Като цяло, икономисти очакват БВП на Германия да се повиши с 0.1% през 2024-а, въпреки че правителството предвижда 0.3% ръст. Остават и неизвестните за икономическата политика и за структурните проблеми, които в момента ограничават потенциалния дългосрочен растеж до около 0.5 процента.

Франция

Френското стопанство регистрира скромен подем през първото тримесечие на 2024-а от 0.2% срещу 0.1% през последните три месеца на 2023-а. Водеща роля за растежа има вътрешното потребление, подкрепено от повишеното търсене на домакинствата и увеличението на инвестициите в бизнеса. Което означава, че икономиката бавно върви нагоре. “Банк дьо Франс” очаква икономическия растеж да се засили до края на годината и през 2025-а, защото домакинствата ще са по-облекчени от отстъплението на инфлацията. В дългосрочен обаче има малко белези за незабавни подобрения защото доверието и на потребителите и на бизнеса се понижава.

Инфлацията обаче е по-силна от очакванията, въпреки че не е правдоподобно тя да попнречи на планираното от Европейската централна банка понижение на лихвите на съвещанието през юни. Априлските потребителски цени са се повишили с 2.4% годишно, точно колкото и мартенските при предвиждано от икономисти забавяне до 2.2 процента. Стабилен е бил ценовият ръст и в сектора на услугите – 3% годишно през април.

Италия

БВП на Италия също се е увеличил по-силно от очакванията в началото на годината – с 0.3% в периода януари март в сравнение с предишните три месеца когато имаше подем от 0.1%, по аднни на италианската статистическа агенция Istat. Всичките сектори – промишленият, на услугите и строителният, отчитат подем благодарение на външното търсене.

Тези данни са добра новина за правителството на премиера Джорджа Мелони, което прогнозира 1% годишен растеж през 2024-а – доста по-силен от залозите на икономистите, на “Банка д’Италия” или на Международния валутен фонд.

Испания

Икономическият растеж на Испания през първото тримесечие на тази година е в размер на цели 0.7%, точно колкото и ревизираната стойност за периода октомври-декември 2023-а и почти двойно по-висок от предвижданите от икономисти 0.4%, съобщава Испанската статистическа служба INE. подемът се дължи основно на инвестициите.

Европейският Юг печели от следпандемичния скок на туризма, разширяващия се износ и по-ниските цени на енергията благодарение на възобновяемите енергийни източници и по-ниската зависимост от руски природен газ. Въпреки че Испания е застрашена от проблеми в резултат на постепенното изтегляне на фискалната помощ, предназначена да смекчи удара от набъбналите енеригйни разходи, голяма част от нея се запазва и през 2024-а и продължава да подкрепя БВП.

Тези благоприятни резултати идват в условията на политически трусове: испанският премиер Педро Санчес през миналата седмица обяви, че прекратява временно да изпълнява задълженията си докато реши какво да прави след като съдът заведе дело срещу съпругата му по обвинения в оказване на влияние. Но на 29 април съобщи, че остава на поста си.

Австрия

БВП на Австрия се е повишил за първи път за последната година между януари и март – с 0.2% спрямо предишното тримесечие, подгряван от потреблението на домакинствата. Напоследък страната, в която ще се проведат парламентарни избори по-късно през 2024-а, изостава от партньорите си. Стопанството й се сви през 2023-а, а предвидения за тази година подем от 0.4% е наполовина по-нисък от прогнозите на МВФ за цялата еврозона.

Инфлацията обаче е по-висока отколкото в по-голямата част от блока на еврото, въпреки че априлските числа показват, че тя се движи в правилната посока надолу, като е отслабнала до 3.4% годишно.

Растежът в по-широкия 27-членен Европейски съюз е бил 0.3 процента.

Най-висок тримесечен ръст е отчетен в Ирландия – 1.1% спрямо периода октомври 2023-а. Следват Латвия, Литва и Унгария – и трите с подем от по 0.8% всяка, посочва Евростат.

Швеция е единствената страна членка с отрицателен тримесечен растеж от минус 0.1% през първото тримесечие на тази година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст