Болницата “Света Марина” във Варна приключи 2023 г. с положителен финансов резултат, спестява на Касата близо 7 млн. лева

Болницата „Света Марина“ във Варна приключи 2023 година с положителен финансов резултат и без просрочени задължения. Това става ясно от отчетите на най-голямото лечебно заведение в Североизточна България. Университетската болница продължава да се справя успешно с всички предизвикателства, като осигурява достъпно, своевременно и качествено лечение на своите пациенти. А това го доказват близо 90-те проверки, извършени през миналата година от различни компетентни органи.

Това демонстрира как инхаус възлагането всъщност може да бъде в полза на държавния бюджет, на възложителя и на всички участници в обществените поръчки. Болницата не само е спестила разходването на публични средства от Здравната каса на стойност 6 918 635 лева, но е и обезпечила своевременната доставка на всички лекарствени продукти и медицински изделия, необходими за оказването на болнична медицинска помощ на своите пациенти.

В периода от 1 януари 2023 година до 31 декември 2023 година в УМБАЛ “Света Марина” ЕАД са преминали 54  580 пациенти. В Мултипрофилното спешно отделение са извършени 42 941 прегледа на лица, потърсили медицинска помощ.

Най-големият капитал на втората по големина в България университетска болница са хората, които работят в нея, категорични са от лечебното заведение. Ръководството на болницата съвместно с ръководството на Медицинския университет “Проф. д-р Параскев Стоянов” във Варна спомага за кариерното развитие на повече от 2100 служители, които към края на миналата година са: 36 професори, 62 доценти, 70 главни асистенти, 182 асистенти, 708 специалисти по здравни грижи, 388 санитари и 428 друг персонал, на средна възраст от 45 години.

„Света Марина“ изпълнява мащабна инвестиционна програма, като основно се модернизира медицинската апаратура на клиниките по нуклеарна медицина и метаболитна терапия, пневмология и фтизиатрия, образна диагностика, дейност по ангиографска и инвазивна кардиология и интервенционална неврология и операционен блок. Извършва се текущ ремонт и се обновява обзавеждането и инфраструктурата на инфекциозните и психиатричните клиники. През втората половина на 2023 година заработи най-модерният на Балканите център за лечение на аритмии.

За 2023 година стойността на изплатените трудови възнаграждения възлиза на 68 716 160 лева брутно, а платените осигуровки и данъци към бюджета възлизат на 24 526 803 лева. Средната брутна работна заплата за годината е 3146 лева, като заплатите се изплащат регулярно. Болницата е основна база на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“. Паралелно с лечението на пациенти успешно се провежда учебният процес на студентите както присъствено, така и, при необходимост – в електронна среда, благодарение на напълно изградената дигитална инфраструктура.

Отличните възможности за лечение и обучение, които лечебното заведение предлага, са увеличили потенциала на МУ-Варна. Вследствие на това повече от 6400 студенти, от които близо 1900 чужденци от 52 държави в света, избират да учат медицински специалности във Варна. В болницата се обучават и повече от 190 специализанти от всички специалности.

Основана с капитал 19 491 000 лева, днес регистрираният капитал на УМБАЛ „Света Марина“ Варна е 50 627 260 лева. Към настоящия момент болницата няма непокрити загуби от минали години. Болничното заведение е с отлична капиталова адекватност, като коефициентът на абсолютна ликвидност към 31 декември 2023 година е 1,62, което означава, че наличните парични средства са напълно достатъчни да покрият всички задължения, което е критерий за изключително успешния мениджмънт в условията на няколкогодишна постоянна криза.

Болницата е призната от пациентите и международните партньори за eвропейско лице на болничното здравеопазване у нас. УМБАЛ „Света Марина“ е най-високо технологичната болница в страната. Разполага с два ядрено магнитни резонанса, три ангиографа, два супермодерни скенера, най-модерните ПЕТ-скенер и СПЕКТ-скенер, три линейни ускорителя, ехографи, ендоскопи, робот за разтваряне на цитостатици, роботизирана хирургия, модерна болнична информационна система, център за транслационна медицина, клетъчна терапия.

Към 31 декември миналата година в лечебното заведение са проведени общо 287 костномозъчни трансплантации, от които 187 автоложни и 93 алогенни. Внедрени са уникални методи за диагностика, терапевтично, консервативно и оперативно лечение. Болни от цялата страна търсят диагностика и лечение в университетската болница във Варна, като лекуваните пациенти от други населени места извън Варна са 16 518 за 2023-та.

УМБАЛ „Света Марина“ е център за иновации в областта на медицинските технологии, методите за борба със социално значимите заболявания, здравния мениджмънт, университетското образование и наука и оказва методично ръководство на лечебните заведения в региона и страната.

За цялата 2023 година в болницата са извършени общо 84 проверки от страна на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, Регионалната здравноосигурителна каса – Варна, Агенцията за държавна финансова инспекция и други компетентни органи.

УМБАЛ „Света Марина“ Варна е добрият пример за отлична управленска политика на държавата. Министерският съвет два пъти поред предоставя правата на едноличния собственик на капитала по управлението на УМБАЛ „Света Марина” на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” за срока на акредитационната оценка на лечебното заведение като университетска болница.

Само един от безспорните положителни резултати на този модел на управление е въвеждането на инхаус процедурите за възлагане на обществени поръчки (легално регламентирани в Закона за обществените поръчки и европейското законодателство Директива 2014/24/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 година за обществените поръчки и за отмяна на Директива 2004/18/ЕО) чрез дъщерното дружество „Света Марина Фарма“ ЕООД.

УМБАЛ „Света Марина“ успява да докаже, че инхаус възлагането не е само нарицателно за вероятни нарушения при разходването на публичен ресурс, а напротив, може да бъде в полза на държавния бюджет, на възложителя и на всички участници в обществените поръчки. Дейността на дъщерното дружество на УМБАЛ „Света Марина“ е пример и образец за прилагане на добрите, утвърдени в годините европейски практики по прилагане на нормативните изисквания за възлагане на обществени поръчки чрез инхаус процедури.

Целесъобразността, законосъобразността и икономическата ефективност от дейността на дъщерното дружество „Света Марина Фарма“ се потвърждават от постигнатия за поредна година положителен финансов резултат, от констатациите на Агенцията за държавна финансова инспекция, обективирани в Доклад № ДИД7-ВН-192023/15.01.2024 година от извършената финансова инспекция, касаеща законосъобразното прилагане на Закона за обществените поръчки при сключването на договорите за доставка на лекарствени продукти и медицински изделия, обект на проверката, и за спестените на бюджета на Националната здравноосигурителна каса средства само за лекарства в размер на 6 918 635 лева за периода от 1 януари 2020 година до 20 декември 2023 година.

Чрез далновидно организиране на дейността си болница „Света Марина“ не само е спестила разходването на публични средства от НЗОК на стойност 6 918 635 лева, но е и обезпечила своевременната доставка на всички лекарствени продукти и медицински изделия, необходими за оказването на болнична медицинска помощ на своите пациенти.

УМБАЛ „Света Марина“ е публично предприятие и отчетът за дейността за миналата година е публикуван на интернет страницата на Агенцията за публични предприятия и контрол https://appk.government.bg/. От публикуваната информация всички заинтересовани лица могат да се запознаят в детайли и да си направят собствени изводи за начина на разходване на средствата от страна на университетската болница.

От лечебното заведение са категорични, че ще защитят правата си по съдебен ред за всякакви неверни данни, разпространявани в публичното пространство, уронващи доброто име на лечебното заведение. УМБАЛ „Света Марина“ – Варна е съвременен пример за отлично управлявана и модерна държавна болница, а дейността на лечебното заведение и дъщерните му дружества е с положителен финансов резултат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст