Йената не върви на добре, въпреки новите 23 млрд. долара, похарчени в нейна подкрепа

Въпреки похарчените нови 23 млрд. долара в нейна подкрепа, йената не върви на добре

Йената може да отслабне до 165 за един щ. долар въпреки усилията на Токио да спре срива й и похарчените общо около 58 млрд. долара в нейна подкрепа от началото на седмицата, прогнозира водещ валутен анализатор. Алвин Тан – шеф на звеното на валутна стратегия за Азия на „Роял бенк ъф Канада кепитъл маркетс“, вижда сериозен риск за японската валута да потъне до тази котировка, „посетена“ за последен път през 2986 година. Тя стана жертва на зейналата лихвена пропаст между Япния и Съединените щати и дори вербалните и фактически интервенции на японските власти в найна подкрепа не са достатъчни да неутрализират песимизма.

„Интервенцията на Токио ще има ефект, ако бъде координирана, по-специално с Вашингтон“, посочва Тан. И допълва, че инвеститорите вероятно ще тласнат курса долар/йена още по-високо през тази година – над равнището от 160-165.

Японската парична единица се търгуваше за 154.83 йени за един щ. долар в 15.30 ч. българско време на 2 май. Тя е загубила около 9% от пазарната си оценка от началото на годината и е най-губещата основна валута.

Залозите срещу йената в тази истерична седмица на търговия с ширещи се спекулации и догадки за двукратна намеса на Токио в подкрепа на националната парична единица, я превърна от една от най-скучните и бавно подвижните в света в една от най-привлекателните за спекулантите, защото близките до нула лихвени проценти убиват интереса на инвеститорите, търсещи високодоходни активи.

Тан очаква ново поевтиняване на йената, особено ако е на порции за по-продължителен период.

Междувременно, на пазара се заговори за втора за тази седмица валутна интервенция, за която свидетелствали числата за текущата сметка, огласени от „Банк ъф Джъпен“ на 2 май. Което е поредното доказателство за засилване на битката на правителството в подкрепа на националната валута. Последното излизане на Токио на валутния пазар вероятно е било в размер на около 3.5 трлн. йени (22.5 млрд. щ. долара), базирано на сравнението на сметките на Японската централна банка и прогнозите на паричните брокери.

„Банк ъф Джъпен“ съобщи на 2 май, че текущата й сметка вероятно ще олекне с 4.36 трлн. йени заради фискални фактори. По усреднена оценка на брокери, въпросните фактори биха източили 833 млн. йени, а останалата по-голяма част вероятно се дължи на поредната интервенция.

Тези числа, публикувани часове след като йената поскъпна рязко по време на американската търговия на 1 май, са индикатор, че японските власти са предприели необичайния ход да излязат за втори път на пазара малко след края на съвещанието на паричния комитет на Федералния резерв докато инвеститорите все още са осмисляли посланията. А това означава, че японското финансово министерство заема все по-агресивна позиция във вероятната продължителна битка в подкрепа на йената.

По оценка на експерти, времето за пазарните намеси е избрано много добре за неутрализиране на спекулантите – точно по време на официалните празници за Златната седмица в Япония и предстоящото огласяване на данните за пазара на труда в Съединените щати. Което ще има сериозно влияние върху пазара и ще докаже готовността на Токио да не допусне пробив на кота 160 йени за един долар.

Последните колебания на йената са сходни на внезапния й скок на 29 април, когато сметките на „Банк ъф Джъпен“ загатнаха за вероятна интервенция в размер на около 5.5 трлн. йени – близо до дневния рекорд от 5.6 трлн. йени през октомври 2022-а. Преди намесата на 1 май частни брокери прогнозираха, че баланса на текущата сметка на централната банка ще падне заради данъчни плащания и правителствени емисии на облигации в диапазона между 700 млрд. и 1.1 трлн. йени. Разликата между усреднената прогноза и обявения от „Банк ъф Джъпен“ може да се приеме за ориентировъчния обем на валутната интервенция.

Официалният месечен размер на пазарната намеса на Токио в защита на йената ще бъде публикуван на 31 май. А търговците ще трябва да чакат най-рано до август, за да получат информация за разбивка на сумата по дни.

Заместник министърът на финансите по международните въпроси Масато Канда отказа да коментира на 2 май дали ведомството е интервенирало два часа по-рано в Токио когато йената скочи рязко и докосна котировката от 153.04 за един щ. долар – спад с повече от 4 йени от предишните 157.50 йени за долар.

Традицията официалните японски власти да отказват коментари цели да държи на тъмно пазарните играчи. Липсата на незабавна яснота може да държи търговците настрана и да охлади желанието им да залагат срещу японската валута дори да не са убедени в намесата на финансовото ведомство. А фактът, че правителството е действало точно след оповестяването на решението на Федералния резерв да не променя лихвите и извън японските часове на търговия, несъмнено е демонстрация на възмоностите да интервенира 24 часа на ден.

По оценка на валутни анализатори, ако данните за пазара на труда в САЩ, които ще бъдат публикувани на 4 май, на себлагоприятни за йената, съществува сериозен риск от още интервенции.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст