По международно използвани критерии за сравнение на бизнес локаците професори по икономика са оценили Германия с едва 3.4 по скала от 1 до 6, където 1 е най-високият резултат. Това са заключенията от анализа на изследването на 46-о издание на Панела от икономисти на германския институт IFO и “Франкфуртер алгемайне цайтунг” (IFO and FAZ Economists Panel).
22% от университетските професори, участвали в проучването, възприемат положително Германия като място за бизнес, като 2% й дават оценка “много добър”, а 20% – “добър”. Те изтъкват като достойнства добре квалифицираната работна сила, стабилната развойна база и все по-мощното навлизане на компаниите в сферата на иновациите. Подчертават също и стабилните политически условия, правната сигурност и институционалната рамка като основания за позитивната си оценка.
За разлика от тях, повече от 50% от икономистите класират Германия като посредствена. 38% от професорите й пишат “задоволителен 3”, а 17% – “достатъчен 4”, като място за бизнес. Те също посочват като силни страни образованието и институциите. Мнозина от тази група обаче са обезпокоени от нарастващата ерозия на ценностите и от факта, че страната губи привлекателността си като бизнес локация. По-специално, оценката им намалява голямата бюрокрация, липсата на публични инвестиции, недостига на опитни работници, високите цени на енергията и неадекватната дигитализация.
Останалите 23% отиват още по-далеч, като 20% от тях дават оценка “слаб”, а 3% “незадоволителен”. Тази група не открива почти никакви позитиви и описва Германия като вързоп от фактори, пречещи на икономиката: голяма бюрокрация, високи данъци, високи енергийни разходи, нисък размер на инвестициите, слаба цифровизация и влошаваща се демография. Професорите посочват също икономическата политика на сегашното коалиционно правителство като бреме за страната като място за развиване на бизнес.
“Този слаб резултат е изключително тревожен за Германия в качеството й на индустриална държава”, посочва проф. Никлас Потрафке – директор на Центъра за публични финанси и политическа икономия на IFO.
Като най-големи слабости участниците в проучването посочват бюрокрацията (87%), цената на енергията и достъпът до суровини (73%) и липсата на цифровизация (67 процента).
На първо място сред силните страни професорите по икономика поставят политическите институции (67%). Следват образованието и човешкият капитал (53%), сигурността и геополитическите рискове (43%) и достъпът до финансиране – 36 процента. Всяка от тези четири характеристики е оценена като слабост от 10-15 процента от участниците, а останалите до 100% са неутрални. Отношението към равнището на трудовите възнаграждения също е неутрално.
Заключението на проф. Потрафке е, че “подобряването на позицията на Германия като място за бизнес изисква реформи”. Той включва в тях “намаление на бюръкрацията, увеличение на публичните инвестиции в инфраструктура и дигитализация, както и коригиране на възрастта за пенсиониране съобразно очакваната продължителност на живота”.
Проучването на IFO and FAZ Economists Panel е проведено от 16 до 23 април и в него са взели участие 180 професори по икономика.
Германското стопанство е в упадък, е единодушното заключение на водещи организации. За 2024-а и Европейската комисия, и Международният валутен фонд и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие прогнозират, че европейският икономически мотор ще е сред изоставащите по икономически растеж в сравнение с другите развити нации.
Резултатите от изследването на световни икономически експерти (Economic Experts Survey) от есента на 2023-а показва, че Германия става все по-малко привлекателна като бизнес локация през последните десет години. Това тревожи сериозно политиците от Берлин, които се обединиха около становището да ускорят икономическия обрат. И последното изследване на IFO and FAZ Economists Panel се оказа сериозна възможност да се попитат германските професори по икономика в кои сфери Германия е слаба и какви реформи са необходими.