Нови 175 хил. работни места по трудов договор извън сектора на селското стопанство са били открити през април в Съединените щати, обяви на 3 май Бюрото по трудова статистика към Министерството на труда. Числото е по-слабо от прогнозираните икономисти допълнителни 235 хил. назначения. Априлската безработица е нараснала слабо до 3.9%, но все пак остава под 4% за 27-и пореден месец. Бюрото на труда е направило низходящи ревизии от 34 хил. броя на новите работни места през февруари и от 12 хил. – през март.
Американското стопанство нараства със стабилни темпове въпреки направените от Федералния резерв 11 поредни увеличния на лихвените проценти от общо 525 пункта (до сегашния диапазон на лихвата по федералните фондове 5.25%-5.50%) в битката срещу високата инфлация. През март щатската икономика добави впечатляващите 315 хил. работни места, а безработицата беше 3.8 процента.
Новите данни за пазара на труда показват, че той е започнал да се охлажда, въпреки че не е ясно дали това ще е стабилна тенденция. Уолстрийт реагира положително на новината като борсовият индекс DJIA скочи с над 500 точки след звънеца, обявил началото на търговската сесия. Реакцията е резонна, защото инвеститорите следят изкъсо за признази за икономическо охлаждане, което би убедило американските централни банкери да започнат да понижават лихвените проценти. Щатският долар отслабна и се насочи към 1.08 за едно евро.
Дилемата на Федералния резерв, който полага усилия да забави растежа като качва лихвите, е, че пазарът на труда остава силен и лихвените проценти могат да останат високи без да заплашват с рецесия. Ако обаче охлаждането продължи, лихвените редукции могат да започнат по-рано от непрекъснато променящите се предвиждания. Новият набор от данни за пазара на труда идва два дни след като на 1 май паричният комитет на щатската централна банка запази базовия лихвен процент на най-високото равнище за последните 23 години и намекна, че той може да остане там по-дълго заради все още високия инфлационен натиск.
Водещ в откриването на нови работни места продължава да е секторът на здравеопазването, добавил 56 хил. позиции, следван от службите за социално подпомагане – 31 хиляди. Заетостта в транспорта и складовата промишленост се е увеличила с 22 хил. служители, а в редиците на търговците на дребно са се влели 20 хиляди..
Средната почасова надница се е повишила с 0.2% след 0.3% през март. Заплатите са нараснали с 3.9% годишно през април – най-дребният ръст и първата стойност под 4% от юни 2021-а насам. Ръст на трудовите възнаграждения в диапазона между 3% и 3.5% се приема за съвместим с целевите 2% годишна инфлация на Федералния резерв.
Новите данни за пазара на труда повишиха залозите на за септемврийска лихвена редукция от 63% преди публикуването им до 78% след него.
Щатският президент Джо Байдън също е доволен от публикуваните на 3 май числа, като приветства специално увеличението на броя на работещите жени.