Държавата ще подкрепя с до 60% от допустимите разходи за инвестицията

център за роботика на „Нидек Инструментс“

Инвестициите са важни – и за отделните компании, и за икономиката като цяло. Те дават възможност да се внедряват новите технолигии, да се разширява производството, да се създават и нови работни места. Иновациите и научно-изследователската и развойна дейност са тези, които помагат за модернизация на компаниите и за засилване на икономиката на страната. Министерството на иновациите и растежа работи за привличането на чуждестранни инвестиции, които да доведат и до откриване на нови области за технологично развитие.  

Компаниите ще получат финансова помощ за проекта си, благодарение на разработената от Министерството на иновациите и растежа методология за насърчаване на инвестициите в България. Български и чуждестранни инвеститори вече могат да разчитат на реална и предвидима подкрепа, която може да достигне до 60% от допустимите разходи за инвестицията.

Ясно е, че никога няма да постигнем съгласие по въпроса: “Много или малко са инвестициите у нас?” Но и през април има проекти, които различни компании започват или продължават, подкрепени или не със сертификат от Българската агенция за инвестиции, но следвайки своите програми за растеж. Отбелязваме в списъка и български, и чуждестранни инвеститори, от различни сектори. 

Развоен център за роботика отвори “Нидек Инструментс”

Официално беше открит и научноизследователския и развоен център на компанията “Нидек Инструментс”, част от японската корпорация “Нидек”. Това е втора инвестиция за корпорацията в България, която ще бъде в областта на електрификацията, роботиката, енергоспестяващите устройства и уреди и дронове. 

Заместник-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов изтъкна добрата съвместна работа между Министерството на иновациите и растежа и “Нидек”. Той припомни, че другата компания на японския производител – „Нидек Елесис“, има издаден сертификат за инвестиция в научна и развойна дейност по Закона за насърчаване на инвестициите. По проекта са разкрити над 70 нови работни места, а целта е изграждане на експертен екип за научноизследователска и развойна дейност. На наградите “Инвеститор на годината” компанията бе отличена с приза за иновативен бизнес.

“След откриването на научноизследователския и развоен център на “Нидек Елесис” в България през 2022 година и “Нидек Дженмарк” (Nidec Genmark Automation) има инвестиция в София”, посочи Анихиро Сузуки, директор на “Нидек Дженмарк”. “Нидек” има над 300 компании в повече от 40 държави по света и този център е първата инвестиция на групата в България. Стратегията на фирмата е да се развива в четири основни сфери – електрификация, роботика, енергоспестяващи устройства и уреди и дронове.

Конкретно за “Нидек Инструментс” са много активни в областта на роботиката и полупроводниците. Според Тошихиде Арии, председател на “Нидек Инструментс”, пазарът на полупроводници е нестабилен през тази година, но до пет години ще фирмата ще удвои, а е възможно и да утрои бизнеса си.  Корпорацията пласира продукцията си на световния пазар и в частност в Европа, САЩ, Китай и Япония. 

Дейностите на компанията попадат сред приоритетите на минитестрстовото на иновациите и растежа в областите – високотехнологични иновации, роботика, микроелектроника, електромобилност.

Японската корпорация Нидек е лидер в автомобилната индустрия. Тя е сред най-големите доставчици на автоматизация и роботи за индустриални производства, с приложения в автомобилната индустрия, електрически двигатели, машиностроене, електроника. Има над 300 компании в повече от 40 държави в света.

JDE PEET’S инвестира в разширяване на завода за кафе в Костинброд

JDE PEET’S, един от световните лидери в производството на кафе и чай. Компанията започна разширяване на оперативния капацитет на завода за кафе в Костинброд с инвестиция от 5 млн. евро, насочена към повишаване на капацитета за печене и опаковане. С този стратегически ход компанията ще отговори на нарастващото потребителско търсене. През 2024 г. заводът за кафе очаква забележително увеличение на производствената продукция с 25 на сто.

Предприятието обслужва 18 пазара, освен България, в цяла Европа. То предлага гама от 85 крайни продукта от 20 сорта кафе. За фирмата работи екип от почти 100 служители, а 10 нови работни позиции бяха открити за разширяване на дейността, което допълнително увеличава възможностите за заетост и икономическия растеж в региона.

Заводът за кафе в Костинброд намалява въглеродните емисии на пекарната си с 16 на сто, което възлиза на 350-430 тона годишно.

Едно от ключовите технологични постижения включва инсталирането на 820 слънчеви панела на покрива на завода. Това ще задоволява 12% от общите енергийни нужди на фирмата и се намалява зависимостта от невъзобновяеми енергийни източници. Също така заводът използва енергия от 100% възобновяеми източници. Компанията генерира и нулеви отпадъци за депониране.

“Тези постижения представляват един забележителен скок за завода за кафе в Костинброд, като приоритет за нас остават иновациите, устойчивостта и съвършенството във всички аспекти на нашата дейност”, коментира Иван Иванов, управител на завода в Костинброд. “Чрез най-съвременни технологии и устойчиви практики, ние не само повишаваме ефективността си, но и гарантираме, че можем да продължим да доставяме висококачествени продукти на пазара. Тази инвестиция е доказателство за отдадеността на JDE PEET’S към растежа и високия напредък в производството на кафе”.

“Аурубис” обяви мащабна инвестиционна програма за 800 млн. лв.

“Аурубис” обяви началото на мащабна инвестиционна програма за страната, „Инвестиции за прогрес. България 2027“ на стойност 800 млн. лв. На 25 април беше направена първата копка за разширяване на рафинерията за катодна мед в завода на компанията до Пирдоп и Златица. Капацитетът за производство на катодна (рафинирана) мед ще бъде увеличен с 50 процента – от 230 000 до 340 000 тона годишно. Рафинираната мед е основен експорт на България.

„Началото на новите проекти показва как последователно реализираме стратегията си за устойчив растеж. Разширяването на рафинерията ще ни помогне да посрещнем още по-добре нарастващата нужда от мед, елементът на енергийния преход, в световен мащаб“, заяви Роланд Харингс, главен изпълнителен директор на Групата „Аурубис“.

С разширяването на рафинерията започва и изграждането на два нови фотоволтаични парка – “Аурубис-2” и “Аурубис-3” в допълнение към създадената през 2021 г. първа соларна централа. Одобрен е и четвърти етап – “Аурубис-4”. След завършване на проектите фотоволтаичният комплекс на “Аурубис България” ще разполага с 41 MWp зелени мощности за собствени нужди, които ще осигуряват 15% от необходимата за производството енергия и ще пестят над 25 000 тона въглеродни емисии на година.

„През следващите няколко години ще инвестираме повече от 800 милиона лева тук, за да осигурим следващите  десетилетия“, каза Тим Курт, изпълнителен директор на „Аурубис България“. 

Проектите са част от четиригодишната програма „Инвестиции за прогрес. България 2027“ предвижда обезпечаване на дългосрочното бъдеще на завода до Пирдоп и Златица. Тя изпълнява стратегията на „Аурубис“ за осигуряване на ключови за европейската икономика материали и постигане на въглеродна неутралност до 2050 година.

Aurubis AG е водещ световен доставчик на цветни метали и една от най-големите компании за рециклиране на мед в света. Акциите на Aurubis AG са част от сегмента Prime Standard на Германската фондова борса и са регистрирани в MDAX, Global Challenges Index (GCX) и STOXX Europe 600.

„Аурубис България“ АД стопанисва медодобивния завод до Пирдоп и Златица и е най-голямата компания в страната със структурно значение за икономиката на България.

Общо 30 млн. щ.д. влагат в нова линия в стъкларския завод в Търговище

Стъкларският холдинг “Шишеджам” (Şişecam) планира да инвестира 30 милиона долара в нова линия за производство на стъкло с покритие в България. Предвижда се инвестицията да бъде пусната в експлоатация през 2025 година.

Тя подчертава ангажимента на “Шишеджам” към иновациите и същевременно подпомага икономическото развитие на България, посочват от компанията.

“Шишеджам” извършва производствена дейност в България от 1997 г. насам. Фирмата е най-големия турски инвеститор в страната. Новата инвестиция увеличава общия размер на инвестициите й в България до 925 млн. долара. 

Решението за инвестиране в нова производствена линия за стъкло с покритие отговаря на стратегията на “Шишеджам” и на нарастващото търсене на висококачествени продукти от стъкло. Чрез разнообразяване на портфолиото си и увеличаване на производствените си мощности компанията цели да отговори на нуждите на пазара и да затвърди позицията си на лидер в сферата на плоското стъкло.

Сътрудничим си с Axiom Space в космическите иновации и технологиите

Министерство на иновациите и растежа и Axiom Space, водещ доставчик на услуги за човешки космически полети и разработчик на инфраструктура за космически полети, ще си сътрудничат в областта на космическите иновации, технологии и научни изследвания. Обсъдени са конкретни стъпки и възможности за развитието на сектора в България. Подписано е и Писмо за намерение за сътрудничество, с  което се поставят първите стъпки за дългосрочно и устойчиво партньорство с цел насърчаване и развитие на националната космическа екосистема.

България има над 50-годишен опит в областта на космоса и капацитет да допринесе за развитието на космическите технологии в Европа. Заедно с това страната ни разглежда тази област като стратегически актив, допринасящ за създаването на нови пазари и бизнес възможности за индустрията, включително за малките и средните предприятия в страната.

Ще бъдат очертани и всички възможности за подкрепа на изследователски и развойни дейности, необходими за подпомагане на индустриалния растеж на съществуващи компании и стартиращи фирми в сектора.

Министерството на иновациите и растежа ще обедини потенциални индустриални партньори, академични среди и други заинтересовани страни, които могат да се възползват от сътрудничеството и да се улесни връзката между тях и Axiom Space.

Припомняме, че чрез изпълнението на Плана за европейски сътрудничещи държави (PECS) с Европейската космическа агенция (ESA) и съответни проекти, България реализира важни партньорства в областта на космическите технологии и космическата икономика, което допринася за укрепване на капацитета на екосистемата. България се присъедини към Споразуменията “Артемида” (Artemis Accords) на НАСА, които дефинират основните принципи за глобално сътрудничество в космическото пространство. С това България стана 32-та държава, която се присъединява към Споразуменията.

Axiom Space е водещ доставчик на услуги за човешки космически полети и разработчик на инфраструктура за човешки космически полети. Разработва нейна станцията Axiom и създава скафандри от следващо поколение за ниска околоземна орбита, Луната и извън нея. Лидер в изследванията на продукти, процеси и услуги в космическия сектор.

Най-големият магазин за бизмитна търговия у нас отвори врати на “Летище София”

“СОФ Кънект”, операторът на летище София, и Avolta, водещата глобална компания за предоставяне на отлично пътническо преживяване откриха най-големия магазин в България за безмитна търговия. Той задава нов стандарт в безмитната търговия на летищата в Източна Европа.

“Радваме се, че този чисто нов и първи по рода си безмитен магазин на Avolta е част от нашето портфолио за търговия на дребно и напълно съответства на постоянния ни ангажимент да предоставяме петзвездно изживяване при пазаруване на нашите пътници”, отбеляза Хесус Кабайеро.

„Изключително горди сме да представим този нов магазин на пътниците. Откриването бележи важен етап в ангажимента на Avolta да допринесе за превръщането на летище София в петзвездно преживяване, където пътниците с удоволствие прекарват времето си. Бихме искали да благодарим на СОФ Кънект за доверието, което ни оказа, както и на всички в Avolta, които участваха в осъществяването на този магазин – от първоначалната концепция до усилията на двата български екипа да организира такова прекрасно събитие по откриването му”, добави Емил Георгиев – генерален мениджър на Avolta за България.

През 2022 г. СОФ Кънект и Avolta сключиха договор за управление на безмитните магазини на “Летище София” за осем години и половина.

Avolta оперира в 73 страни и 1000 локации включително летища, магистрали, круизни фериботи, железопътни гари и други. Компанията обслужва 2.3 млрд. пътници всяка година и в нея работят 76 000 души. Avolta e публична компания, акциите й се търгуват на фондовата борса SIX в Цюрих, Швейцария.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст