Banco Sabadell (“Банко Сабадел”) е отхвърлил офертата на Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) за започване на преговори за поглъщане – вторият провален опит на втория по размер на активите испански кредитор да купи по-дребния си съперник. “След подробна оценка на предложението, бордът стигна до заключение, че то не е в най-добър интерес на “Банко Сабадел” и на акционерите й, поради което го отхвърля” обяви “Сабадел” на 6 май в официална информация, внесена в регулаторния орган на Испания. В нея се посочва също, че “офертата подценява значително потенциала” на кредитора и “перспективите за самостоятелен растеж”.
През миналата седмица BBVA направи изненадващо предложение за започване на преговори за евентуално поглъщане на “Сабадел”. То беше под формата на размяна на акции и оценяваше по-дребния кредитор на около 12 млрд. евро – с 30% премия над цената, на която приключи търговията на акциите му на 29 април. Освен това втората по големина испанска банка предлагаше на акционерите на “Сабадел” 16% дял в комбинираната структура.
Това придобиване би създало банков гигант с активи за над 1 трлн. евро и пазарна капитаризация от грубо 70 млрд. евро – малко под тази на най-големия испански кредитор “Банко Сантандер”. Акциите на “Сабадел” са поскъпнали с 8.7% след първоначалното предложение за сделка на 30 април, а книжата на BBVA – са загубили 9.7% от пазарната си оценка.
В официалното си изявление от 6 май бордът на “Сабадел” посочва, че резкият спад на акциите на BBVA “вкарват елемент на несигурност” в офертата. Говорител на кандидат-купувачът пък е изразил съжаление, че мениджмънтът на мишената “е отхвърлил такова атрактивно предложение”.
Двете кредитни институции проведоха кратки преговори за обединение в края на 2020-а, но те пропадваха заради разтогласия за цената на потенциалната сделка. По онова време “Сабадел” беше в доста по-лошо финансово състояние: имаше проблеми с британското си поделение TSB, което обмисляше да продаде, и трябваше да дава обяснения за заделените резерви, свързани с отпуснатите ипотечни кредити и с разрастващия се бизнес с дребни и средни фирми в условията на икономическия колапс, предизвикан от пандемията от КОВИД-19.
Оттогава насам оценката на “Сабадел” нарасна, банковото ръководство успя да реши проблемите с TSB, а растящите лихвени проценти засилиха позициите на целия европейски банков сектор.