Вашингтон не изглежда доволен от японските интервенции; експерти очакват 160 йени за долар

Вашингтон не изглежда доволен от японските интервенции; експерти очакват 160 йени за един щ. долар

Япоската валута отслабна след като Вашингтон призова за предпазлив подход към интервенциите на валутния пазар, което повиши очакванията, че японската парична единица ще бъде подложена на продължителен натиск заради широкия диференциал между доходността на правителствените книжа на Съединените щати и Япония. Някои пазарни играчи предвиждат спад обратно до 160 йени за един щ. долар след като американският финансов министър Джанет Йелън повтори, че правителството й очаква “интервенциите да са редки и да има консултации по въпроса”.

Японската валута поевтиня до 154.65 йени за един долар в Токио на 7 май – най-ниската засега котировка за тази седмица след като търговците се върнаха на работа от празненствата за Златната седмица и след забележките на Вашингтон. В 12.40 ч. българско време обменният курс търговията се движеше в близост до 154.53 йени за един щ. долар.

“Отговорникът” за йената Масато Канда – заместник министър на финансите по международните въпроси, отказа коментар на забележките на Йелън, но изтъкна, че е желателно валутните пазари да се движат съобразно фундаменталните показатели. “Ако пазарът функционира правилно, разбира се, няма да има нужда от държавни намеси”, но ако се движи хаотично, “има моменти когато правителството трябва да предприеме подходящи действия”.

Когато Токио излезе за първи път от повече от 10 години на пазара през септември 2022-а в подкрепа на йената, намесата помогна за двуцифрено засилване на паричната единица срещу щатския долар до средата на януари 2023-а. Този път обаче, въпреки двата предполагаеми кръга от интервенции през миналата седмица, анализатори на водещи банки като “Роял бенк ъф Канада кепитъл маркетс” и “Бенк ъф Америка”, прогнозират, че японската валута ще поевтинее отново до 160 йени за един долар, защото лихвеният диференциал и търговските дефицити оказват низходящ натиск върху нея. Експерти посочват, че въздействието на интервенции ще изчезне много бързо, ако лихвените проценти на Съединените щати не се понижат.

“Бенк ъф Америка” очаква Федералният резерв да редуцира лихвите през декември. И, ако се предположи, че до септември няма да се появят каквито и да било признаци за орязване на лихвените проценти, то натискът върху йената ще продължи повече от тримесечие, а зелените пари ще се изкачат отново до 160 йени през тази година.

Зависимостта на Япония от вноса на енергия е другият потенциален отрицателен фактор за японската парична единица, особено ако цените на суровия петрол отново се повишат, защото в този случай търговският недостиг на страната ще набъбне. Сезонно коригираният японски търговски баланс е на дефицит от почти три поредни години.

Японската йена поскъпваше в миналото в качеството си на спасително убежище при различни бедствия и кризи, но това не се случва напоследък, защото увеличението на военното напрежение в Близкия изток и предизвикания от него скок на енергийните цени натиска надолу валутата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст