Офис пазарът в София показа умерена наемна активност през първото тримесечие. С 10-15% намалява броят на сключените сделки в сравнение със същите периоди през последните две години, достигайки обем от едва 37 200 кв. метра. По-голямата част от него е резултат от подновявания на съществуващи договори и релокации от неконкурентни сгради или обекти клас „Б“. Това показват данните на консултантската компания за бизнес имоти Cushman&Wakefield Forton.
Компаниите от IT сектора и BPO (Business process outsourcing) забавят растежа си и продължават да разчитат много на хибридна работа – това е и причината оптимизацията на площи да остане устойчива тенденция. „Все пак компаниите от IT сектора продължават да се основен двигател на наемния пазар на офиси в началото на 2024 г. – почти половината от обема дължим именно на този сектор“, обобщава Йоанна Димитрова, мениджър „Офис площи“ в Cushman&Wakefield Forton.
По данни на компанията,
процентът на незаетите офис площи в София продължава да варира около 15-16%,
като в най-високия сегмент на пазара сградите са почти изцяло заети. Това затвърждава тенденцията за пазар на две скорости, като първокласни модерни проекти остават във фокуса на наемателите, докато по-остарелите сгради съответно се очертават и като по-слабо конкурентни.
Коуъркинг площите продължават да нарастват,
като в началото на 2024 г. вече надхвърлят 67 000 кв. метра. Основната част от новите площи се отварят в офис сгради, което също е част от тенденцията за синергия между гъвкавите и стандартните офиси.
„Наличието на гъвкави работни места в един офис проект позволява да се привличат малки или нововъзникващи бизнеси с потенциал за растеж, които на даден етап от разрастването си се прехвърлят и като самостоятелни наематели в сградата“, посочва Йоанна Димитрова.
Общият обем офиси клас „А“ и „Б“ през първото тримесечие остава стабилен
на нива от 2.24 млн. кв. м. Проектите в строеж запазват обем под 200 000 кв. м поради липсата на започнато през периода ново строителство. Последните тенденции са резултат от бавното усвояване на свободните офис площи, както и от несигурната бизнес среда.
Ръстът в наемите, започнал осезаемо да се забелязва през 2023 г., продължава
и в началото на тази година. Офертните наеми за първокласни офис площи в центъра на София се покачват до 17.5 евро/кв. метър. Клас „А“ проектите по протежение на големите булеварди също демонстрират повишение на наемите до 15-16.5 евро/кв. метър.
Нивата на доходност при първокласните офиси достигнаха 8%
и се очаква да останат в този порядък през следващите тримесечие, прогнозират от Cushman&Wakefield Forton.