Китайският президент Си Дзинпин започна ключово турне в Европа, което включва Франция, Сърбия и Унгария. Дестинациите са логични – френски делегации са чести гости в Пекин, където получават добър прием и изгодни договори, със Сърбия има договор за свободна търговия и инвестира милиарди долари във всички сектори на икономиката, а Унгария е верен геополитически съюзник и търговски партньор. Да не забравяме и още един “акцент” – в Белград китайският президент ще участва в отбелязването на 25-ата годишнина от бомбардировките на НАТО, от които пострада и китайското посолство. Това събитие даде основание на Пекин да посочи ясно врага и да форматира трайно антизападната си реторика.
Колкото и геополитика да откриват международните анализатори в турнето на Си из Европа, акцентът си остава един и същи – икономиката. Профилът на китайския президент е на могъщ мениджър, който е способен на всякакви хватки, за да върне растежа. Европейските страни пък нямат особен избор, защото – колкото и да се стремят да „намалят риска“ – те продължават внасят да внасят от Поднебесната империя огромна част от активните вещества за лекарствата и куп редки полезни изкопаеми, нужни за високите технологии. Въпросът е до каква степен едните и другите са осъзнали интереса си и дали наистина са готови да избегнат търговска война, която е пред избухване заради антисубсидиините разследвания на ЕС и китайските заплахи за спиране на стокообмена с Общността?
Китайската дипломация, за разлика от западната,
не е особено директна и рядко става ясно дали срещите са били успешни.
Си пристигна в Европа за първи път от пет години и то във време на нарастващо търговско напрежение.
След срещата при закрити врата с френския президент Еманюел Макрон и с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в понеделник (6 май) стана ясно, че двамата са призовали Си да осигури по-балансирана търговия с Европа. Той се е съгласил, че икономическите и търговските търкания трябва да бъдат решени чрез диалог, но им е обяснил, че проблемът със свръхкапацитета на Китай “не съществува нито от гледна точка на сравнително предимство, нито в светлината на глобалното търсене”.
Китайският лидер
не даде ясен знак, че е готов да предложи големи отстъпки,
но пък с съгласи, че проблемите трябва да се решат.
Целта на ЕС е да убеди Пекин да не повтаря грешката, която направи преди години със стоманата, която субсидира свръхагресивно и създаде свръхкапацитет, който надвиши нуждите не само на Китай, но и на целия свят. По тази причина цените й паднаха толкова много, че дори не покриваха разходите по производството й. Да, Китай също претърпя загуби, но като цяло този “номер” унищожи доста сериозна част от стоманодобивната му конкуренция. Сега целта е
това да не се случи и с производството на електрически превозни средства,
въпреки че според Пекин няма никакви проблем с китайския свръхкапацитет.
Франция и Китай подписаха няколко търговски договора в областта на енергетиката, транспорта и финансите. Френското правителство обеща и да улесни издаването на визи за китайците, които пътуват до Франция по работа или на туризъм.
Като цяло не бяха дадени много подробности за бизнес договорките на Си в Париж, но се предполага, че Китай може да обяви поръчка за около 50 самолета Airbus.
Надеждата на Франция бе след срещата
Китай да отвори своя пазар за френския селскостопански износ
и да реши спора с вноса на коняк. В началото на годината Пекин започна антидъмпингово разследване на вноса на френски коняк заради оплаквания от местни производители. Конякът е най-внасяният алкохол в Китай и идва предимно от Франция.
Следващата визита на Си – в Сърбия, е ясна. Инвестициите в сръбската икономика ще се увеличат. Досега Пекин инвестираше в стратегически сектори като автомобилната индустрия, медните и златните мини в района на Бор, закупени от китайския гигант Zijin Mining Group през 2018 г., и стоманодобивните заводи в Смедерево, които преминаха под контрола на китайската група HBIS през 2018 г. срещу 46 милиона евро. По време на посещението на Си в Сърбия ще бъдат обявени нови договори за изграждането на белградското метро и международен изложбен център.
В Унгария китайският президент ще разговаря с премиера Виктор Орбан –
един от шампионите на т. нар. политика на “отваряне към Изтока”
и защитник на визията за “суверенистичен свят”, където глобалната икономика е организирана не според идеологиите, а според взаимния интерес. Очаква се и там да бъдат подписани договори, свързани с инфраструктурата.
Докато голяма част от света е погълната от геополитическите предизвикателства, Китай е изцяло фокусиран върху икономиката. Мнозина наблюдатели смятат, че обиколката на китайския президент в Европа поставя основите за предстоящо посещение на Владимир Путин в Пекин по-късно този месец или че има за цел да успокои Европа, че не доставя оръжия на Москва. Реалната цел е може би много по-проста – Си цели да успокои инвеститорите и да си осигури нови договори и търговско влияние в Европа.