Денят по диагонал – 8 май 2024 г.

Национална-педиатрия-частна-държавна болница

Казусът с частната детска болница – между „изненадата“ и политическата дъвка

Публикация на “Банкеръ” по темата от преди близо две години доведе до съдебни искове срещу нас, които окончателно бяха отхвърлени от съда.

Скандалът с взетото и ден по-късно отменено решение на служебното правителство да позволи изграждане на нова, голяма частна болница в София, облечена с „милосърдното“ название “Мама и аз” и лансирана като детско лечебно заведение, продължава да отеква вече втора седмица.

След като преди дни напрежението около този казус достигна връхната си точка, служебният премиер Димитър Главчев го прехвърли на ДАНС и прокуратурата. Сега те ще трябва да нищят всички налични документи, ведно с доклада на служебния здравен министър Галя Кондева свързан с процедурата за одобряване създаването на лечебно заведение за болнична помощ.

Вляво – обяснима развръзка и естествен процес

вляво, Корнелия Нинова

„Ляво пространство“. Дали наистина е ляво е доста спорно, но че става все по-празно е вън от съмнение. Въпреки логичните допускания, че в страна с манталитет и огромни социални различия като България лявото би трябвало да процъфтява, а не да гасне.

Но нека първо да свалим градуса на драматизма. Роенето в политиката е естествено следствие от кризата на политическото. Процесът е логичен, тъй като думите вече са изхабени, а реалните действия и резултати убеждават все повече хора, че техните интереси не са представени и защитени. В същото време надеждата умира последна и поне на част от хората им се привижда, че ей сега ще се появи нещо ново и наистина по-добро. Засега се пръкват нови и нови, с все по-претенциозни наименования, но не и по-добри.

Лидерите на партиите се изправят един срещу друг в ожесточен сблъсък за столицата

Лидерите на партиите се изправят един срещу друг в ожесточен сблъсък за столицата

На първо четене листите на партиите и коалициите, които ще се състезават за гласовете на българските избиратели на 9 юни показват стари и нови лица на челни позиции, редица размествания и куп стратегии за предстоящия парламентарен и европейски вот. Прави впечатление, че някои от популярните в последните години фигури ще отсъстват изобщо от листите или ще отстъпят челните места, които гарантират влизане в 50-ото Народно събрание. В битката за предстоящия вот обаче се връщат известни от близкото минало политици.

Сериозни размествания на слоевете има и между партиите – кадри на БСП вече са част от листата на “Левицата” и “Солидарна България”; бивши депутати от “Има такъв народ” пък правят опити да се завърнат в политиката чрез формацията на Радостин Василев. Лидерски сблъсък: 25 МИР-София.

БДЖ увеличи цените на билетите, но дано подобри услугата

БДЖ

За да имаме по-добър железопътен транспорт, цените трябва да бъдат актуализирани, но и дружеството (за “БДЖ – пътнически превози” става дума) най-после трябва да влезе в 21 век. Затова честите закъснения на влаковете, лошите условия и неуредиците е крайно време да останат в миналото – веднъж и завинаги.

От 7 май влязоха в сила новите цени на билетите за влак, като увеличението е средно с около 20 на сто. Причината  е “драстичното увеличаване на разходите на дружеството през последните няколко години”.

Скокът в цената е в зависимост от дестинацията.

50 корпоративни победители от пандемичната 2020-а са загубили грубо 1.5 трлн. долара

50 корпоративни победители от пандемичната 2020-а са загубили грубо 1.5 трлн. щ. долара

Петдесет компании – корпоративни победители, натрупали най-големи печалби по време на пандемията от КОВИД-19, са загубили грубо 1.5 трлн. щ. долара от пазарната си оценка от края на 2020-а насам след като инвеститорите загърбиха много от акциите, чиито котировки скочиха рязко в периода на карантини. По данни на “Стандард енд Пуърс глоубъл”, в челото на 50-членния губещ списък са технологичните групи с пазарна капитализация от над 10 млрд. долара, натрупали най-високи печалби в процентно изражение през 2020-а, по сметки на експерти на “Файненшъл таймс”, базирани на данни на агенция “Блумбърг”.

Компанията за видеоконферентни връзки Zoom, чийто акции поскъпнаха със 765% в пандемичната година след като бизнесът “превключи” на дистационна работа, е сред най-потърпевшите – книжата й са поевтинели с 80.3%, което е еквивалентно на спад на пазарната й оценка със 77 млрд. щ. долара от края на 2020-а насам – до 19 млрд. долара.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст