Казусът с частната детска болница – между “изненадата” и политическата дъвка

Национална-педиатрия-частна-държавна болница

Публикация на “Банкеръ” по темата от преди близо две години доведе до съдебни искове срещу нас, които окончателно бяха отхвърлени от съда.

Скандалът с взетото и ден по-късно отменено решение на служебното правителство да позволи изграждане на нова, голяма частна болница в София, облечена с „милосърдното“ название “Мама и аз” и лансирана като детско лечебно заведение, продължава да отеква вече втора седмица.

След като преди дни напрежението около този казус достигна връхната си точка, служебният премиер Димитър Главчев го прехвърли на ДАНС и прокуратурата. Сега те ще трябва да нищят всички налични документи, ведно с доклада на служебния здравен министър Галя Кондева свързан с процедурата за одобряване създаването на лечебно заведение за болнична помощ.

Служебният премиер настоя

правоохранителните органи на държавата да проверят детайлно

действията на Министерството на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ по всички етапи и всички процедури от момента на иницииране на процедурата до сега.

В сигнала до прокуратурата Главчев иска да бъде направена проверка, която да установи налице ли са данни за извършване на престъпления по посочените факти и обстоятелства, свързани със създаване на болницата, както и на извършените в тази връзка действия от всички участници в този процес.

Кога и как ще приключат въпросните проверки и ще се стигне ли до образуване на досъдебни производства, можем само да гадаем. В същото време обаче

разразилата се обществена полемика се оказа удобно „основание“  

за изяви на политиците от целия политически спектър. В контекста на предстоящите избори, всички те не пропуснаха възможността да яхнат недоволството и да се опитат да отчупят своя пай от дивидента като защитници на правдата.

“Продължаваме промяната – Демократична България” веднага призова прокуратурата и ДАНС да се заемат със случая

Движението за права и свободи отново извади най-изявения си говорител, легитимиращ се в последните месеци като яростен защитник на държавността – Делян Пеевски, който обяви,

че е недопустимо държавата да абдикира от главната си отговорност

– опазване на здравето и живота на децата. Подчерта, че още по-недопустимо е да се създават разделителни линии и противопоставяне сега, когато повече от всякога се нуждаем от обединение! И настоя българските граждани да научат кой е подвел Министерския съвет да вземе подобно решение и чии лобистки интереси са били обслужени.

От ГЕРБ не пропуснаха да подчертаят, че проектът по изграждането на държавна национална детската болница е стартирал по време на тяхното управление през 2020 г. и с решение на Министерски съвет е бил определен за обект с национално значение. От партията на Бойко Борисов веднага извадиха и подходящото изказване, според което

те винаги са подкрепяли и подкрепят проекта

за изграждането на държавна национална детската болница като проект със стратегическо значение за България.

И не пропуснаха а напомнят, че след консултации с Общественият съвет са внесли проект на решение в парламента за ускорено изграждане на националната детска болница. А Народното събрание гласува проектът на решение единодушно на 14 февруари тази година.

Президентът Румен Радев също атакува вече отмененото решение и призова народните представители да упражняват контрол върху действията на изпълнителната власт, за която те са поели отговорност.

Здравеопазването, особено детското, трябва да се развива като държавен приоритет, а не като нечий бизнес. Затова по време на служебните правителства, за които носих отговорност като президент, бяха отбити всички лобистки опити за приватизиране на детското здравеопазване. Служебното правителство с премиер Гълъб Донев осигури терен за изграждането на Национална детска болница, изготви подробен устройствен план и осигури съдействието на Европейската инвестиционна банка за изграждането. За съжаление, впоследствие темата бе игнорирана, а днешното служебно правителство вместо да придвижи напред този проект, способства за превръщането на една обществено значима кауза в частна и за затвърждаване на практиката здравеопазването да работи на принципа на печалбите, а не в обществена полза“, това заяви държавният глава по повод скандала.

Слушайки всички тези излияния, ние от „Банкеръ“ няма как да не си зададем въпроса,

къде са живели тези хора през последните години,

та чак сега са разбрали за намеренията на „Търговска лига“ да се възползва от немарливостта и безхаберието на плеяда управници, които от години не могат да решат проблема с липсващата у нас детска болница.  

Още в началото на октомври 2022 г. нашето издание излезе с публикация „Детска болница може и да има, но тя ще е частна“, в която съобщихме подробностите около проекта на един от мастодонтите в здравния бизнес – “Търговска лига”, който по това време внесе в Министерството на здравеопазването свой проект за строеж на детска болница. Още тогава стана ясно, че намеренията са тя да бъде изградена в столичния кв. “Дианабад”, на бул. “Г . М. Димитров” № 1, където от години са ситуирани складовете и офисите на самата “Търговска лига”.

В същия този текст вкарахме едно леко… “въвеждащо” отклонение, свързано с това, че здравният министър в правителството на Кирил Петков – проф. Асена Сербезова,

вече беше попарила амбициите на “Търговска лига”

да строи в София частна многопрофилна болница – “Сърце и Мозък” – с 550 легла. Основният аргумент на Сербезова бе логичен – предвидените медицински дейности превишават нуждите на София.

Тогава частното дружество атакува министър Сербезова като пусна сигнали в прокуратурата и КПКОНПИ с аргумента “съмнения за корупция, злоупотреба със служебно положение, търговия с влияние и конфликт на интереси”.

Нещо повече – от “Търговска лига” дебело подчертаха, че

лично Сербезова е задържала разрешението на „Сърце и Мозък“,

независимо от заявлението на предшественика й д-р Стойчо Кацаров пред Народното събрание, че преписката е перфектна.

И напомнихме, че самият Стойчо Кацаров, на чиито решения „Банкеръ“ вече беше посветил не малко публикации, също беше заклеймен от своя предшественик Костадин Ангелов. Но… с обратен знак – като лобист в полза на “Търговска лика”.

Обяснихме, че тази фирма “циркулира” в публичното пространство най-малко от четвърт век. Отначало – като вносител на лекарства, а накрая… като собственик на тотално затворен цикъл: внос на едни лекарства – производство на други лекарства – търговия на дребно с всички лекарства –

собственик на 15 медицински центъра, 5 кардиологични клиники

и 2 многопрофилни болници – медицински и “доживотен” застраховател…

Припомнихме и още нещо – че бизнес поведението на групата около „Търговска лига“ отдавна е определяно като скандално, защото не един или два пъти собствениците и мениджърите са били обвинявани в агресивност при налагането си на пазара, в нарушаване на протоколите за лечение на пациенти, в нелоялна конкуренция, в митнически нарушения, в заобикаляне на антимонополните и антитръстовите законови разпоредби. Сякаш по някакво неписано правило обаче

въпросните собственици и мениджъри винаги са се измъквали сухи от водата,

тъй като нито едно от обвиненията срещу тях не бе доказано официално и според процесуалните предписания.

Всичко това очевидно ядоса собствениците на дружеството и те заведоха дело срещу “Банкеръ”, предявявайки финансови претенции към автора на текста и целия редакторски състав “за претърпени неимуществени вреди, изразяващи се в душевни болки и страдания, настъпили от позорящата информация, публикувана в медията „Банкеръ“ .

Срещу нас бяха отправени и нападки от рода на това, че публикацията ни „дискредитирала авторитета и позицията на дружеството и в частност на ръководителя на един от най-големите едро с медикаменти и медицински изделия и инициативен и успешен инвеститор в страната“, както и купища разсъждения за естеството на журналистическата етика.

Така или иначе, на 13 март тази година, въззивният Трети-Б състав на Софийския градски съд

се произнесе с окончателно и с неподлежащо на обжалване решение,

с което отсвири претенциите на засегнатият Бохосян и го осъди да заплати всички разноски по делото, направени от „обвиняемите“.      

Така, че нека днес управляващите ни и кандидатите да ни представляват в следващото Народно събрание, нека не обръщат всеки провал в политическа дъвка, а да се заемат с истинките важни неща за хората обитаващи тази географска ширина, в която за съжаление истинската държавност пробива все по-трудно…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст