Австралия призовава да се разработват нови находища за природен газ, за да се гарантира, че той ще остане достъпен и ще съхрани позицията на страната като водещ износител – последният завой на левоцентристкото лейбъристко правителство към по-голяма подкрепа на изкопаемото гориво.
Кабинетът огласи на 9 май дългосрочна рамка, наречена “Бъдеща газова стратегия”, която трябва да утвърди ролята на природния газ в прехода към по-чиста енергия и за постигането на целевите нулеви емисии до 2050 година. Тази политика ще засили критиките, че всъщност подкрепя оценявания на 72 млрд. австр. долара (47 млрд. щ. долара) сектор за износ на втечнен газ, докато страната ще се сблъска със сериозен енергиен недостиг защото новите проекти са блокирани от обременителни регулации.
“Стратегията показва, че газът ще остане важен източник на енергия до 2050-а и след това”, посочва в официално изявление министърът на природните ресурси Маделин Кинг. И допълва, че горивото “играе изключителна роля за подкрепата на националната икономика”, поради което “проучванията, инвестициите и развитието му трябва да продължат”.
Газовата рамка е посрещната с отворени обятия от сектора. Главният изпълнителен директор на сдружението на австралийските производители на енергия Саманта Макълок я определи като “ясна индикация за ролята и значимостта на природния газ”.
Природозащитниците и левите законодатели обаче са бесни, а лидерът на Зелената партия Адам Бант нарече стратегията “климатични измами”. “Вместо да електрифицират жилищата и бизнеса, лейбъристите се вкопчват в едрите въглищни и газови корпорации, които искат да заложат гигантски климатични мини”, възмущава се в официално изявление Бант.
Правителството на премиера Антъни Албанезе дойде на власт през май 2022-а със силна заявка да предприеме решителни стъпки във връзка с промяната на климата. Австралия започна подмяна на остарелите си захранвани с въглища електроцентрали с възобновяеми енергийни източници и въведе стандарти за отделяните от тях вредни емисии. Новата газова стратегия копира действията и на други значими износители на втечнен природен газ, както и на най-едрите енергийни компании, между които “Шеврон” и “Шел”, които твърдят, че горивото е нужно за енергийния преход.
В момента няма алтернативи на природния газ, включително “за преработването на жизнено значими минерали или някои високотемпературни промишлени производства, за които се надяваме да сме в състояние да използваме водород”, заявила Кинг в интервю за Националното радио на Австралия ABC. И допълнила, че “същевременно, не може да се самозалъгваме, че това може да стане без наличието на резервен вариант”.
На пресконференция в Канбера на 9 май пък Макълох е посочила, че значителни нови инвестиции ще са необходими на австралийския пазар, за да не се допусне енергиен недостиг.
Австралия изнася почти цялото количество синьо гориво, което произвежда и мащабните й съоръжения за втечнен природен газ са сред най-сериозните замърсители на околната среда. Някои от най-едрите купувачи, между които Япония и Южна Корея, пък вече заявиха тревоги относно бъдещите доставки и Кинг посети и двте държави, за да ги увери, че всички контракти ще бъдат изпълнени.