„Булметал“ инсталира батерии за съхранение на ел.енергия от слънчеви панели

фотоволтаични системи соларни панели зелена енергия ток булметал

Водещият производител на метални опаковки в България „Булметал“ АД – Гурково инсталира нови батерии за съхранение на електроенергия, произведена от слънчеви панели с капацитет от 1 мегават. Проектът е изпълнен от фирма „Соларен дом“ АД. Това е първият съвместен проект на двете фирми в областта на съхранението та електрическа енергия, като се планира реализацията на още четири проекта с подобен характер. 

Батериите ще позволят на фирмата да съхранява електроенергия в моментите, когато производството на соларните панели е по-високо от актуалните потребности на дружеството, осигурявайки по-голява ефективност и енергийна независимост. 

Инсталирането на такъв тип батерии е първо по рода си в България

за индустриални нужди. 

Към момента фирмата разполага с четири фотоволтаични централи, които покриват около 45% от неговите енергийни нужди. Предстои изграждането на още една с капацитет 1.2 MWh. Тя ще бъде инсталирана върху новостроящите се производствени халета, които ще бъдат въведени в експлоатация до броени месеци. 

Интегрирането на индустриални батерийни системи, в комбинация със собствено разработената система за енергиен мениджмънт,

ще позволи на „Булметал“ да управлява динамиката в цените на електроенергията,

постигайки максимална печалба и възвращемост на инвестицията. 

„Булметал“ е с над 25-годишна история. Годишно се преработват над 13 хил. тона суровина, а над 70% от продукцията се изнася за над 450 клиента в Централна и Източна Европа.

Компанията от Гурково е първото дружество, което от февруари 2021 година успя успешно да

намери финансиране на бизнес плановете си през регулирания пазар на „Българска фондова борса.

То направи първично публично предлагане на акции в края на декември миналата година. Акциите на компанията се търгуват на фондовата борса от 17 януари.

Последната сделка с акции на компанията е на цена от 8.4 лева, като е загубила 5% от котировката на първичното публично предлагане. Така пазарната й оценка е малко над 60 млн. лева.

Дружеството в момента разширява производствената база в Гурково.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ако от съседите ви се чува обезпокояващ шум, ще се обадите ли на 112?

Подкаст