Белият дом увеличи цената, която е склонен да плати за попълването на стратегическия петролен резерв на Съединените щати, който е опразнен до най-ниските количества от 40 години насам. Министерството на енергетиката съобщи, че предлага 79.99 щ. долара за барел черно злато – първият официално фиксиран ценови таван. Той е с почти един долар за барел по-висок от предишния неформален лимит от 79 долара за барел и близък до пазарните котировки. Енергийното ведомство променя и формулата за оценка, позволявайки на потенциалните участници в търговете да застраховат по-добре позициите си.
Експерти от бранша изразяват задоволство, че администрацията на президента Джо Байдън най-накрая предприема по-тясно ориентиран към пазара подход. Търговците се оплакваха масово, че наредбите за продажба на суров петрол на държавата не отговарят на променящите се начини за управление на риска във времена на високи колебания и геополитическа несигурност. Според новите правила, цената се потвърждава в деня, в който продавачите се уведомяват, че са спечелили сделката, което им позволява да вкарат незабавно в действие механизма за хеджиране на позициите си. Предишната практика беше цената да се определя на базата на три поредни дни на търговия след датата на уведомяване – период, който можеше да се разтегне до пет дни, ако нотификацията се направи в петък.
Вашингтон използва петролните наличности в стратегическия резерв, за да захранва пазара по време на пробиви в предлагането, предизвикани от войно и урагани. Преди две години администрацията на Байдън деблокира безпредентните 180 млн. барела след руското нахлуване в Украйна и след скока на петролните котировки до почти трицифрени стойности, засилили инфлационния натиск. Този инструмент се следи особено внимателно от петролните играчи, защото отварянето на кранчетата може да свали сериозно цените на горивото.
Щатското министерство на енергетиката иска да купи 3.3 млн. барела кисел суров петрол. Заявки за участие в тръжните процедури ще се приемат на 14 май и ще са валидни до 23 май.
Междувременно, черното злато заличи загубите си след като официални данни на правителството на Съединените щати показаха спад на петролните резерви, което по правило е сигнал за по-оскъдно предлагане.
Фючърсните контракти на американския лек суров петрол сорт WTI за доставка през юни доближиха 80 щ. долара за барел на 10 май след като статистическата агенция на американското енергийно ведомство EIA оповести два дни по-рано, че търговските петролни резерви на щатските фирми са намалели с 1.36 млн. барела спрямо предишния седемдневен период. Въпреки че намалението е в рамките на прогнозите, повишението на цените показва, че търговците приемат новината като първия индикатор в подкрепа на горивото след потока от негативни технически показатели.
Суровият петрол поевтинява от началото на април и приключи три от последните четири седмици на загуба, като слабостта се наблюдаваше не само при контрактите, но и в маржовете на печабите на рафинериите. Този спад се обуславяша най-вече от спада на напрежението в Близкия изток, което отново насочи вниманието на пазарните играчи към фундаменталните показатели и охлаждането на пазара. По-силният долар също има негативен ефект върху котировките на суровините, защото ги прави по-скъпи за множество чуждестранни инвеститори от страни с валути, различни от щатската.
Енергийните министри на страните от ОПЕК+ трябва да заседават в началото на юни, за да определят производствената си политика след договорените редукции на добива през първото полугодие в подкрепа на цените. Мнозинството анализатори на бранша и търговци очакват, че тези ограничения ще бъдат удължени, вероятно до края на годината.
В 17.12 ч. българско време на 10 май фючърсните контракти на суровия петрол сорт „Брент“ за доставак през юли се търгуваха за 84.02 щ. долара за барел, а на WTI за доставка през юни – за 79.52 долара за барел.