Ако изборите за Народното събрание бяха в началото на месец май, ГЕРБ-СДС биха взели 26,5% от гласовете, “Продължаваме промяната-Демократична България” – 16,4%, ДПС – 15,4%, „Възраждане” – 15,1%, БСП – 8,4%, “Има такъв народ” – 4,7%.
Данните са от сондаж на „Галъп интернешънъл болкан”, направен за БНТ.
Сондажът не е прогноза за изборен резултат, а е моментна снимка на нагласите в преминалите наскоро в България празници. Сред останалите формации е твърде рано за замервания, отчитат от “Галъп”.
Дори на този етап, обаче, личи удобна стартова позиция за листата около Ваня Григорова с 2,5%, „Синя България” са на този етап с 1,5%, а ВМРО с 1,1% ще е явно в битката за процент. Тепърва ще се изяснява подредбата на другите по-малки, сега създаващи се или сега утвърждаващи се партии и коалиции, които засега са с по-нисък резултат под процент.
Снимка: Галъп
Данните позволяват на този етап да бъдат забелязани, без да се подреждат, формации като „Български възход”, „Левицата”, „Величие”, „Зелено движение”, формации като тези на Васил Божков, Радостин Василев, Иван Гешев и други. Спецификата на политическата ситуация у нас позволява доста внезапни развития или пък скрити в анкетната ситуация вотове, чиято величина ще се знае едва в края на кампанията. Но като начало това се отразява в известно общо набъбване на групата на формациите с относително по-ниска подкрепа, уточняват социолозите.
По отношение на изборите за Европейския парламент вероятните дялове на подадените за партии, коалиции и кандидати гласове, закономерно за подобна ситуация, изглеждат сходно с тези за НС, но вече се открояват и някои специфики. ГЕРБ-СДС биха взели 26,4% от гласовете, ПП-ДБ – 17,5%, ДПС – 14,9%, „Възраждане” – 14,7%, БСП – 8,2%, ИТН – 4,5%, „Солидарна България” – с 2,2%, „Синя България” – 1,4%, ВМРО – 1,3% и други в борбата за процент към този момент.
Снимка: Галъп
Към началото на месец май сигурността на гласуване на 9 юни за Народното събрание по декларациите на респондентите е 39,4%. От всички гласуващи 3,6% съобщават, че ще гласуват с „Не подкрепям никого”. За европейските избори декларативната активност е очаквано по-ниска – 37,5% – но тепърва ще се разбере дали и доколко гласуването на национални избори ще увлече и гласуване на европейските, а разликата в избирателните списъци ще внесе допълнителни нюанси. 3,2% декларират твърдо намерение за гласуване с „Не подкрепям никого” в изборите за български представители за Европейския парламент.
Изследването е проведено между 22 април и 2 май 2024 г. сред 808 души по метода „лице в лице” с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50- процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 хиляди души.