BYD иска да детронира “Тесла” като най-едър продавач на електрически коли в Европа до 2030-а
Китайският конгломерат BYD си е поставил за цел да измести “Фолксваген”, “Тесла” и “Стелантис” и да стане най-едрият продавач на електрически автомобили (EVs) в Европа до края на десетилетието, твърди Майкъл Шу – директор на европейското фирмено поделение. Той посочва, че компанията планира “огромни инвестиции” в заводи, дилъри и маркетинг на територията на Стария континент, които да убеждават шофьорите да купуват нейните електрически и хибридни превозни средства.
“Убедени сме, че можем да завоюваме водеща позиция” преди 2030-а, коментирал за “Файненшъл таймс” Шу. Той е споделил още, че фирменото ръководство подготвя инвестиции в Европейския съюз в размер на “милиарди евро” като следваща фаза от фирмената стратегия. Плановете на BYD включват икономичен модел на Seagull, който се продава в Китай за по-малко от 10 хил. щ. долара. Европейската му версия пък ще струва под 20 хил. евро.
С по-високи цени към по-модерен железопътен транспорт
Служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков обясни покачването на цените на билетите за влакове с това, че по този начин може този вид транспорт да се развива и модернизира.
Той потвърди, че увеличението на цените за влаковете е с до 20 процента.
Не съществува риск да няма машинно гласуване
Не съществува риск да няма машинно гласуване. Дейностите, които предстоят да бъдат направени започнаха достатъчно рано. В петък получихме от ЦИК машините, които трябва да бъдат удостоверени. Днес в Министерството на електронното управление започват работата си екипите по удостоверяването им. Той подчерта, че машинно гласуване ще има.
Според него, в рамките на две седмици ще бъдат удостоверени машините и ще се предостави възможността на ЦИК те да бъдат изпратени по секционните избирателни комисии. “Машините за гласуване са над 11 600”, посочи министър Мундров.
Полша е започнала работа по укрепването на източната граница
Полша започна работа по укрепване на източната граница – с Беларус и Украйна, съответно с дължина 408 км и 387 километра. Това съобщи министър-председателят на Републиката Доналд Туск след среща с военни и граничари на границата с Беларус. “Полша започна интензивна работа по модерна фортификация, говорим за фортификация в много измерения. Ще информираме обществеността за това”, отбеляза Туск.
Полският премиер също призова Европейския съюз да помогне за финансирането на тази дейност, като подчерта, че “говорим за сигурността на външната граница на Европейския съюз”.
Похарчените 16 млрд. щ. долара за военните действия от Израел вещаят бюджетни неволи
Израел е натрупал сметка от 60 млрд. шекела (16 млрд. щ. долара) след седемте месеци на сражения срещу Хамас, което ще качи бюджетния дефицит над заложената целева стойност за тази година, ако правителството не вземе мерки за стабилизиране на финансите. Публикуваните преди два дни данни на израелското финансово министерство показват, че за 12-е месеца до края на април бюджетният недостиг се е раздул до 7% от БВП при прогнозирани от кабинета 6.6% за цялата календарна 2024 година.
Разходите са скочили с почти 36% през първите четири месеца на 2024-а спрямо същия период на 2023-а, грубо две трети от които са отишли за отбрана. Приходите са намалели с 2.2%,, основно заради спада на данъчните приходи. С увеличението на военното финансово бреме, Израел е напът да се окаже с най-висок бюджетен дефицит от началото на новото столетие.