Пазарът на гласови асистенти днес процъфтява. Тези технологии са актуални в различни сфери на живота и бизнеса. Всяка година световният пазар на гласови асистенти нараства средно с една трета и до 2030 г. може да достигне 30 милиарда долара, смятат анализатори.
Основната цел на говорните технологии е да подобрят изживяването на клиентите, да опростят и ускорят рутинните процеси и да подобрят обработката на заявките на клиентите – да стане по-ясно, по-просто и по-бързо. Пандемията също изигра своята роля – тогава имаше по-спешна нужда от обработка на заявки от разстояние, онлайн.
Поради големия поток от заявки или запитвания, винаги е било важно да се ускори този процес и
да се отговори на исканията на хората бързо и изчерпателно,
и то без да се наема огромен персонал. Едно от решенията е използването на виртуални асистенти в гласови и текстови канали или въвеждането на гласови асистенти, базирани на изкуствен интелект (AI) в контактни центрове.
Гласовият асистент не само отговаря на повикванията, входящи в кол центъра и съставя обобщени отчети, но също така предоставя аудио записи на разговори с качени текстови версии, показва броя на обажданията, напълно обслужени от робота, без да се прехвърля към оператора на кол центъра. Според експертите, гласовият асистент обработва обаждания с масови и типични въпроси и прехвърля сложни и нестандартни задачи, изискващи човешко участие, на специалисти.
И това е само началото
Потребителите постепенно свикват с роботи асистенти, ако роботът информира или предоставя съществени съвети, не задава ненужни въпроси и спестява време, тогава човекът е готов да работи с него.Целевият процент на автоматизация зависи от сложността и разнообразието от проблеми, за които хората се обаждат. Не се очаква в обозримо бъдеще роботът да може да затвори 100% от разговорите, но достигането на средно 40-90% е напълно възможно, според някои експерти по гласови цифрови технологии.
Развитието на технологиите, свързани с изкуствения интелект, е постепенно.
Това би могло да се сравни с навлизането на Интернет в човешкия живот. От една страна, когато се появи интернет, ние се събудихме за повече от една сутрин в нов свят, от друга – вече е трудно да си представим как сега е възможно да живеем без интернет дори един ден.
Може би гласовите асистенти един ден ще станат също толкова незаменими в ежедневието.