Светлана Елисеева, която е дългогодишна любима на Едуард Худайнатов, свързан с Кремъл руски петролен бос, санкциониран от Европейския съюз през юни 2022 г., притежава четири вили в престижен австрийски високопланински курортен град, разкриват журналисти на paper trail media, OCCRP и iStories. Въпросната Елисеева има и руско, и кипърско гражданство и си е купила четирите имота в Кицбюел в австрийския алпийски регион Тирол между 2017 и 2021 г., като е платила общо около 26 млн. евро, става ясно от имотните регистри.
Изтеклите документи, получени от OCCRP, разкриват, че Елисеева в продължение на много години е съжителсвала с Худайнатов, въпреки че в момента, чрез адвоката си, тя отрича да има някакви отношения с олигарха. В същото време тя не разполага с чак толкова средства, че да си купи вилите в Тирол, което повдига въпроса дали парите й не са дошли от Худайнатов.
През март регионалният тиролски вестник „Тиролер Тагесцайтунг“ съобщи, че четирите скъпи вили са били закупени от мистериозна рускиня на име „Светлана Е.“. Тази информация предизвика множество спекулации в Кицбюел за това коя може да е тя и как е успяла да купи толкова много недвижими имоти в град, където дори закупуването на второ жилище е строго регламентирано.
Вестникът цитира член на местния парламент, който казва, че ситуацията предизвиква множество въпроси доколко тези резиденции за отдих са продадени законно в Тирол, въпреки че никой не може да разбере коя всъщност е Светлана Е. В австрийската база данни за регистрираните жители в Тирол няма информация за тази жена, а освен това и в интернет няма нищо за нея, пише във вестника.
Когато миналия месец репортери на paper trail media посетиха Кицбюел, четирите вили изглеждаха някак необитаеми, въпреки че изглеждаха добре поддържани. Съседи разказаха, че не са виждали собствениците на къщите, въпреки че някои от тях споменаха за някакъв иконом, който говорел руски и немски. На звънеца на една от тях било написано името „Макс Мустерман“ – немскоезичният еквивалент на „Господин Никой“.
Но австрийските имотни регистри показват, че собственикът на къщата на „Макс Мустерман“ всъщност е Елисеева, която се е впуснала да изкупува алпийския град, започвайки от юли 2017 г., когато се е сдобила с разкошна планинска вила за 13.25 млн. евро.
Вилата, кацнала над града, има пряка гледка през долината Щрайф в Кицбюел – едно от най-предизвикателните трасета за ски състезания в света, което всяка година привлича десетки хиляди зрители от цял свят.

Само на няколко минути път с кола от вилата на Елисеева се намира двуетажна ски хижа, в която местните жители са зърнали по-голямата дъщеря на руския президент Владимир Путин – Мария Воронцова, съобщиха миналата година от OCCRP, позовавайки се на свои информирани източници.
През юли 2018 г. Елисеева купува още две вили в Кицбюел, разположени върху един парцел земя на обща стойност малко под 6 млн. евро. И накрая, през май 2021 г., тя купува четвърта вила за 7 млн. евро.
Към момента Худайнатов не е отговорил на молбата на журналистите за коментар. Сергей Етингер, германски адвокат, действащ в полза на Елисеева, заяви, че макар клиентката му да не отрича, че притежава австрийските вили, тя е „частно лице“ и „НЕ е партньор на г-н Худайнатов“.
„Нашата клиентка няма никакви отношения или контакти с г-н Худайнатов“, подчертава адвокат Етингер. „Нашата клиентка е придобила имотите изключително със собствени средства и ги поддържа за своя сметка“, добавя той.

Златни паспорти
Няколко месеца преди да закупи първата си австрийска вила, Елисеева получава паспорт на Европейския съюз чрез вече отменената кипърска програма за гражданство чрез инвестиции.
Така нареченият „златен паспорт“ на Елисеева, придобит през януари 2017 г., ѝ позволява да избегне ограниченията за закупуване на земя от граждани на държави извън Европейския съюз.
Австрийските разпоредби изискват от хората от страни извън блока да получат одобрение от местните власти, преди да закупят имот, което се дава само ако има културен, социален или икономически интерес от сключването на сделката и покупката няма да накърни „националните политически интереси“.
Преди да стане кипърски гражданин, Елисеева е кандидатствала и за малтийски паспорт, според заявлението, намерено при изтичането на документи от консултантската фирма за инвестиционна миграция Henley & Partners, получени от фондация „Дафне Каруана Галиция“ и споделени с OCCRP.
Заявлението от януари 2016 г. в крайна сметка така и не е подадено, но то разкрива подробности за статуса на връзката ѝ.
Въпреки че Елисеева и Худайнатов не са били женени, заявлението показва, че две от децата ѝ носят неговата фамилия и той е вписан като техен баща в руските им актове за раждане. Във вътрешни имейли, свързани с молбата ѝ, Худайнатов също е посочен като „партньор“ на Елисеева и е отбелязано, че той е финансирал молбата ѝ.
„За сведение, Светлана никога не е работила“, пише малтийски служител на Henley & Partners. „Името на благодетеля е … Едуард Худайнатов. Моля, приложете данните за банковата му сметка и копие от паспорта му“.

От 2010 г. до 2012 г. Худайнатов оглавява контролираната от държавата „Роснефт“, един от най-големите производители на петрол в света. Тъй като „Роснефт“ е обект на санкции от страна на САЩ и ЕС след анексирането на Кримския полуостров в Украйна от Русия, през 2014 г., Henley & Partners отказват да продължат да работят по заявлението на Елисеева за малтийски паспорт, сочат документите.
Говорителката на Henley & Partners Сара Никлин потвърди пред paper trail media, че Елисеева се е обърнала към фирмата за помощ при кандидатстването за малтийско гражданство, но заяви, че не са я приели за клиент, защото „благодетелят е бил в управителния съвет на санкционирана организация“. Никлин заяви, че Henley & Partners не е получавала никакви плащания от Елисеева или Худайнатов.
Худайнатов има връзки с Кремъл от 2000 г., когато организира първата предизборна кампания на Путин в богатия на петрол сибирски регион Тюмен. Преди това през по-голямата част от кариерата си е работил в енергийния сектор, включително в съветското министерство на нефта и газа през 80-те години на ХХ век и като вицепрезидент на частна петролна фирма през 90-те години на ХХ век, според информация, публикувана във Forbes през 2022 г., в която той е наречен „един от най-загадъчните руски олигарси“.
След като окончателно напуска „Роснефт“ през 2013 г., Худайнатов изгражда частния си петролен бизнес NNK, част от който след това продава на „Роснефт“ за 9.6 млрд. долара. Според оценки на Forbes личното му богатство през 2022 г. възлиза на поне 2 млрд. долара.
Henley & Partners пише, че Елисеева никога не е работила, но според пенсионни фондове тя има над 30 години трудов стаж в Русия, макар че той включва почти изцяло работа за компании, свързани с Худайнатов, включително NNK и друга частна фирма, Soyuzprominvest, която в един момент е била собственост на брата на Худайнатов.
През 2001 г. Елисеева работи за кратко и за друга компания, която репортерите не могат да идентифицират. Освен това в периода от 2015 г. до 2020 г. годишната ѝ заплата никога не е надвишавала 20 000 долара.
Името на Худайнатов влезе в международния новинарски обмен, след като през 2022 г. правителството на Фиджи конфискува мега яхтата „Амадея“ на стойност 300 млн. долара, регистрирана на негово име и закотвена във Фиджи. Конфискацията бе извършена по искане на САЩ, които по-късно обвиниха Худайнатов, че е подставен собственик на яхтата от името на друг, свързан с Кремъл олигарх – Сюлейман Керимов.

Медиите съобщиха също, че Худайнатов е собственик, поне на хартия, на една от най-големите супер яхти в света, „Шехерезада“, оценена на 700 млн. долара. Позовавайки се на съдебно решение, Bloomberg News съобщи, че яхтата всъщност е свързана с Путин. Тя е конфискувана от италианското правителство през май 2022 г. в отговор на нахлуването на Русия в Украйна.
Поршета и хайвер
Връзките на Худайнатов с Кремъл не са попречили на семейството му да се радва на бляскав начин на живот извън границите на Русия, както става ясно от снимки, публикувани в социалните мрежи.
През 2019 г. Елисеева и дъщеря ѝ Юлия отпразнуваха бременността на Юлия на пищно бебешко парти в Лондон, на което на гостите бяха сервирани индивидуални купи с каспийски хайвер. Две години по-късно и двете жени се окичиха с Георгиевски лентички, символи на руския патриотизъм, на парти за рождения ден на детето на Юлия в Лондон.
Юлия беше снимана и за Vogue на модно ревю на „Шанел“ в Париж през 2017 г., а на страницата си в социалните мрежи документираше пътуванията си из Русия и света. Потърсена от журналисти за коментар по повод вилите на майка й в Тирол, тя отговори, че не може да коментира и ги помоли повече да не я безпокоят.
В същото време в Русия, нейната майка – Светлана, притежава три големи апартамента в центъра на Москва и жилищен комплекс близо до град Геленджик на руското черноморско крайбрежие. Това са официални данни и за тях от OCCRP разполагат с документи. Тя също така притежава два автомобила „Порше Кайен“, два „Мерцедес Бенц“ и един мотоциклет Харли-Дейвидсън.
Въпреки че присъствието на Елисеева в Австрия не е създавало проблеми, от кметството на Кицбюел заявиха пред paper trail media, че сегат проучват как си е купила имотите и дали вилите й не се използват неправомерно като резиденции за отдих.
Не е ясно и на какви допълнителни проверки тя може да стане обект заради връзките й с Худайнатов. Местните власти в Тирол заявиха пред репортери, че не следят дали санкциите, наложени на руски граждани, се нарушават и ги посъветваха да отправят въпросите си към австрийските федерални власти. От австрийската дирекция за държавна сигурност и австрийското разузнаване отказаха коментар.