Американският президент Джо Байдън повишава митата на широка гама стоки от Китай, включително полупроводници, батерии, слънчеви клетки и стратегически минерали в опит да стимулира националното производство на особено важни промишлени сектори в изборната година. Вашингтон качва митническите ставки и на пристанищните кранове и медицински консумативи в допълнение към вече обявените увеличения за стомана, алуминий и електрически коли. Промените ще засегнат годишен внос от около 18 млрд. щ. долара, по сметки на щатската администрация.
“Днес изпълнихме законовото си задължение да спрем вредните действия, политики и ппрактики на Китайската народна република, свързани с трансфера на технологии, включително кибер-проникванията и кражби”, посочи в официално изявление на 14 май търговският представител на Съединените щати Катрин Тай.
Това е най-обхватното осъвременяване на митническите ставки за китайския внос от президента Байдън, въведени за първи път от предшественика му Доналд Тръмп – знак на потвърждение, че “бабаитският подход” към търговския обмен с Пекин остава популярен сред американските избиратели. Нито едно от митата на Тръмп не е понижено, а повишение има на тарифите на стоки, които Вашингтон се бореше да внесе по време на пандемията от КОВИД 19, както и за ключови сектори като чипове и енергия, които се опитва да стимулира откакто встъпи в длъжност на 20 януари 2021-а.
Новите тарифи ще са в сила от 2024-а до 2026-а и са по-целенасочени от предлаганите от Тръмп плоски 60% на целия китайски внос. Най-голям (четирикратен) скок има при електрическите коли, докато други ставки са повишени двойно или се въвеждат за първи път.
Байдън обави официално мерките на събитие в Розовата градина на Белия дом на 14 май. Някои от тях са за сфери, в които китайците имат нищожен дял от американския пазар, но целят да предотвратят потенциално увеличение на вноса.
“Китай просто е прекалено голям, за да играе по собствени правила”, коментира за репортери Лаерл Брейнард – директор на Националния икономически съвет. Тя добавя, че “Пекин използва същия сценарий както и досега, да захранва собствения си растеж за сметка на другите като продължава да инвестира, въпреки наличния си капацитет, и наводнява световните пазари с износ на по-ниски цени заради непочтени икономически практики”.
Митническата ставка на полупроводниците се удвоява – от сегашните 25 на 50 процента до 2025-а в подкрепа на сектора, който Байдън постави в центъра на своя промишлен дневен ред като наля милиарди долари в него, за да стимулира американското производство. Митата целят да противодействат на можното навлизане на китайците в т. нар. “наследени чипове” – компоненти от по-старо поколение, които все още са жизнено важни за глобалното стопанство. Администрацията на Байдън приключи преди дни прегледа на веригите на доставки на над 100 компании от автомобилния, космическия и отбранителния сектор на тези по-стари полупроводници, а Европейският съюз възнамерява да направи свое изследване в тази област.
Някои изключително важни минерали ще бъдат обмитени с 25% през тази година, а естествения графит и постоянните магнити – със същата ставка, но през 2026-а. Налог от 25% влиза в сила през 2024-а и за пристанищните кранове.
Митническият скок за електрическите коли е четирикратен – от сегашните 27.5% на 102.5%, а за стоманата и алуминият от Китай, чиито ставки в момента са в диапазона от нула до 7.5 процента, скачат на 25% през тази година.
Митата за литиево-йонните батерии за електрически коли, както и частите за тях се повишават от 7.5% на 25% през 2024-а, а на тези, които не се влагат в “електромобилите” – през идната. Тарифите на слънчевите клетки са повишават двойно – от 25 на 50 процента, през 2024-а.
Нови 50-процентни мита се въвеждат и за китайските игли и спринцовки през тази година, а на личните предпазни срества като маски и респиратори се повишават от сегашните 0%-7.5% на 25 процента. Тарифите за гумените медицински и хирургични ръкавици скачат на 25% през 2026-а.
Все още не е ясно как ще отговори Пекин на тези мита, но митническият режим на Тръмп вече се отнася за вноса на стоки за 226 млрд. щ. долара, по оценки на щатската администрация на база на данни от 2023-а.
Съобщението на Белия дом от 14 май е кулминацията на задължителния преглед на митническите ставки на Тръмп, започнал преди повече от година, проведен в предизборното наддаване за предстоящия вот. И двамата кандиданти се борят да се представят като върли противници на Пекин и Тръмп дори обеща да обмити целия китайски внос, ако бъде избран.