Европейската комисия започна разследване на американската корпорация Meta, за да установи дали компанията се възползва от зависимостта на непълнолетни потребители в социалните мрежи Instagram (собственост на компанията Meta) и на Facebook (собственост на компанията Meta) за комерсиални цели. Това съобщава New York Times.
Еврокомисията изрази загриженост, че услугите на Meta могат да създадат поведенчески пристрастявания у непълнолетни потребители, които могат да застрашат психичното им здраве. Ако нарушенията бъдат потвърдени, компанията може да бъде глобена до 6% от глобалните си приходи, които възлизат на 135 милиарда долара миналата година, в допълнение, компанията може да бъде задължена да направи промени в своите услуги.
Meta отдавна е изправена пред критики,
че нейните продукти и алгоритми за препоръки насърчават пристрастяването при децата. Миналия октомври повече от 30 американски щата обвиниха компанията, че използва „мощна и безпрецедентна технология за примамване на тийнейджъри с цел печалба“, което нарушава законите за защита на потребителите.
Европейските регулатори също обявиха сътрудничество с американските си колеги като част от разследването.
Те подозират, че действията на Meta може да нарушат Закона за цифровите услуги (DSA), приет в ЕС през 2022 година. Тя изисква големи онлайн платформи за борба с незаконното съдържание и минимизиране на рисковете за децата.
От Мета все още не са коментирали началото на разследването.
Компанията вече направи промени в продуктите си в отговор на Закона за цифровите услуги, включително забрана за насочване на реклами към непълнолетни въз основа на тяхната активност в приложението.
Моментът на разследването все още не е определен. Отбелязва се, че разследванията на Instagram и Facebook ще се провеждат отделно.