Латинска Америка въвежда защитни мита срещу гигантския стоманен внос от Китай от 8.5 млрд. долара

Латинска Америка въвежда защитни мита срещу гигантския стоманен внос от Китай за 8.5 млрд. долара

Една след друга държавите от Латинска Америка поемат по стъпките на Съединените щати и Европейскя съюз като налагат забранителни митнически ставки на вноса от Китай – потенциален източник на напрежение в иначе комфортни отношения с азиатския колос. Мексико, Чили и Бразилия вече са повишили, а в някои случаи – дори удвоили – митата на китайските стоманени изделия през последните седмици. А Колумбия вероятно ще ги последва.

Тези налози може да изглеждат неуместни предвид дълбочината на проникване на азиатската суперсила на латиноамериканския терен през последните години. Китай е най-едрият купувач на суровини от региона и е основен инвеститор в него. Латинска Америка пък, от своя страна, предоставя нов пазар на китайците да продават стоките си след високите американски и европейски мита. Пекин изпраща почти по 10 млн. тона стомана годишно на стойност 8.5 млрд. щ. долара на латиноамериканските нации – огромен скок в сравнение с мизерните 80,500 тона през 2000 г., по данни на регионалната стоманена асоциация Alacero.

Днес тези отношения са подложени на изпитание от глобалния завой към протекционизъм и потоците от китайски внос застрашават да извадят от бизнеса латиноамериканските производители на стомана и поставят в риск общо 1.4 млн. работни места.

Бразилия в скоро време ще въведе система от тарифни квоти, за да спре “хищническото” ценообразуване на вносната сплав. И макар официалното съобщение да не цитира Китай, миналогодишният 62-процентен скок на китайските томанени доставки – до 2.9 млн. тона, са причина за мярката, твърдят добре информирани източници.

“Това е знак към света, че Бразилия има правила и не е ничия земя”, коментира Марко Поло де Мело Лопеш – шеф на индустриалната асоциация Aco Brasil, който от девет месеца преговаря с правителството преди да обяви новите правила.

Опълчването на Китай обаче може да е прекалено опасно, особено за по-малките и зависими от износа икономики, които разчитат да реализират суровините си в азиатския колос – от черешите до промишлената мед. Налице са множество примери за отменени от Пекин покупки и инвестиции в отговор на несправедливи и едностранни мерки, по негова оценка. Един от тях е краткият период, през който Китай забрани вноса на соеви продукти от Аржентина в отговор на обхватни антидъмпингови мерки. А след ареста на изпълнителния директор на Huawei във Ванкувър през 20180а, Пекин блокира доставките на рапица от две канадски компании.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст