“Голдман Сакс груп” е първата банка от Уолстрийт, предприела стъпки да изпълни ултиматума на Саудитска Арабия към чуждестранните фирми да откриват централен офис в страната. Американската инвестиционна акула е получила лиценз от Министерството на инвестициите на кралството да създаде регионална “щабквартира” в рияд, твърдят запознати с върпоса лица. Все още не е ясно персонал от колко души ще бъде прехвърлен в Саудитска Арабия и каква част от регионалната дейност на “Голдман Сакс” ще се установи в страната.
Рияд обяви новия регулаторен режим за държавните контракти през 2021-а, чиято цел е да ограничи “икономическия теч” – термин, използван от правителството за държавните разходи, които могат да облагодетелстват фирмите без значимо присъствие на територията на кралството. Според правилата, влезли в сила през тази година, компаниите трябва да имат регионална база в страната с персонал от поне 15 служители, включително изпълнителни директори, контролиращи други държави. В противен случай рискуват да загубят бизнеса си с широката мрежа от държавни дружества на Саудитска Арабия.
Кралството е постигнало известни успехи в привличането на предприемачи, промишлени и технологични фирми, открили централи на негова територия. Над 400 глобални компании са получили лиценз за регионални щабквартири, обяви официално в началото на май министърът на инвестициите Халид Ал-Фалих. Банките обаче са по-предпазливи, въпреки че доста едри играчи от техните среди като “Джей Пи Моргън Чейз”, “Дойче банк” и “Ейч Ес Би Си холдингс”, са се втурнали да наемат персонал.
Банкерите се оплакват от липсата на яснота за начина, по който наредбите се прилагат за фирмите от сферата на финансовите услуги. Финансовият квартал на крал Абдула (KAFD) в Рияд няма собствени регулаторни и финансови институции и в момента е под надзора на Саудитската централна банка и Агенцията за капиталови пазари. Докато Абу Даби и Дубай имат целево изградени свободни зони за финансови услуги с независими регулатори.
Като част от усилията да стимулира икономиката и да привлече задгранични инвестиции, престолонаследникът принц Мохамед бин Салман облекчи рестрикциите за смесване на половете, за шофиращите коли жени и за обществените забавления. Останаха обаче ограничени опции за ред други неща като жилища, училища и обслужване, както и за политики, каквато е продължаващата забрана за употреба на алкохол, която отказва много мениджъри да живеят в кралството.
Съседен Дубай продължава да е регионален финансов център, като се наблюдава и сериозен наплив от фирми в Абу Даби.