Китайската Suning Holding Group Co. загуби контрол над „Интер“ – Милано, клубът, който демонстрира готовността си да възвърне статута си на европейски футболен гигант, като достигна финала на Шампионската лига миналата година и постигна убедителна победа в италианското първенство този сезон.
Собствеността отива в американския инвестиционен фонд Oaktree Capital Management. Тази структура действа като кредитор на „Интер“, когато клубът претърпя сериозни загуби, свързани с пандемията от коронавирус. Собствениците на отбора обаче не успяха да върнат дълга, чиято сума достигна почти 400 милиона евро. Интригата сега е дали Oaktree ще иска да стане пълноправен собственик на „Интер“, инвестирайки в покупката му не по-малко, отколкото е отделил за заема или ще се опита да намери купувач за него.
От американския инвестиционен фонд Oaktree Capital Management обявиха,
че италианският „Интер“ – Милано е преминал под негов контрол. При обявяването на новината Алехандро Кано, ръководител на европейското подразделение на фонда, коментира, че неговият „първоначален фокус“ ще бъде да гарантира „оперативната и финансова стабилност“ на клуба, обещавайки да зачита интересите на неговите фенове, както и неговата „история и наследство“.
Тази новина беше продължение на една доста сложна история.
През 2016 г. контролният пакет акции в „Интер“ беше придобит от китайската Suning Holding Group Co.
Тогава клубът с отличен опит, който включва победа в Шампионската лига през 2010 г., преминаваше през труден период, като всъщност загуби статута си на гигант. Той си го върна едва през настоящото десетилетие.
През 2021 г. „Интер“, след прекъсване от 11 години, взе златото в италианското първенство, а през 2023 г. стигна до финала на Шампионската лига, където загуби от „Манчестър Сити“. А този сезон клубът от Милано отново постигна успех в националния шампионат, откъсвайки се от конкурентите си с огромна преднина.

За да запазят инерцията обаче, собствениците на клуба, който претърпя сериозни загуби по време на пандемията от коронавирус, трябваше да заемат средства. Според La Gazzetta dello Sport,
заемът, взет от „Интер“ от Oaktree през 2021 г., възлиза на 275 милиона евро,
но като се вземат предвид лихвите, сумата на дълга вече е нараснала до 395 милиона евро.
В същото време самата Suning срещна проблеми и не успя да плати сумата по искане на кредитора. Президентът на „Интер“ – Стивън Джанг, призна, че се е опитвал да преговаря с партньорите си за преструктуриране на дълга, но преговорите не са довели до успех. Така „Интер“ стана вторият милански футболен клуб, придобит от американски инвестиционен фонд. „Милан“, също в криза, през 2018 г. попадна под контрола на Elliott Management, който изплати дълговете му. По-късно купувачът прехвърля клуба на друг американски фонд – RedBird Capital Partners.
Въпреки това, историята на „Интер“ очевидно не е приключила с фалита на Suning. Forbes отбелязва, че към момента
не е ясно какви ще бъдат следващите стъпки на Oaktree Capital Management.

Факт е, че строго погледнато той все още не може да се счита за пълноправен собственик на клуба. За да постигне този статус, както уточнява Il Giornale, фондът трябва да плати и разликата между пазарната оценка на „Интер“ и сумата на дълга. А оценката варира от 800 до 900 милиона евро. С други думи, ако Oaktree иска да остане собственик на отбора, ще трябва да инвестира в него дори повече, отколкото е предоставил преди това като заем.
Междувременно от Bloomberg отбелязват, че
„Интер“ има и други финансови задължения,
например, към притежателите на облигации, емитирани от Inter Media and Communication SpA – структурата, отговорна за изпълнението на клубните медийни права – на стойност 415 милиона евро. Това обстоятелство намалява привлекателността на футболния клуб, каквито и да са неговите чисто спортни постижения. Forbes не изключва, че Oaktree ще се опита „бързо“ да се отърве от него, като намери купувач, по-запален от футбола.