Солаков забрани новата си изложба за котки

солаков, недко солаков

Художникът Недко Солаков – един от най-известните наши творци в чужбина – участник във Венецианското биенале, включен три пъти в основния му кураторски проект и награден на него; два пъти показвал свои работи в най-авторитетната световна изложба за съвременно изкуство – “Документа” в Касел, открива тази вечер от 18.00 часа нова изложба в “Двореца”.

Тя е озаглавена „Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба #4“ и според анонса “разказва въображаемата история на скромен придворен художник и неговата приятелка малка мишка, живеещи под стълбището на двореца“. Именно заради това си позволяваме и шегата с котките в заглавието.

Изложбата е част от проекта „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’), който започва още през 2021 година. Тогава Недко Солаков се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

nedko solakov img3 768x432 1

Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: #1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), #2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „Завряна в ъгълa самостоятелна изложба #3 (с Чарлз Еше като моята артистична съвест)“, продължава до 19 юни 2024 година.

И на трите места, където Солаков показва работите си, той разказва различни истории, създадени специално за контекста.

15070 1 1
Детайл от “Рицари (и други мечти)”,с която участва в “Документа” Фото: Калин Серапионов

Според куратора на изложбата – директорът на Националната галерия – Ярослава Бубнова – успехите на Недко Солаков се дължат на умението му да разказва истории по теми, разбираеми и близки на всевъзможни зрители – от изтънчени куратори до такива, които едва ли не случайно попадат в музея.

Недко Солаков има над 100 самостоятелни изложби в най-популярните музеи в Европа, Америка и Азия. Той е известен и с продължителното си сътрудничество с някои от най-авторитетните и амбициозни международни галерии, както и с участието в множество международни биеналета (Истанбул, Сидни, Венеция, Ню Орлиънс, Тирана, Шарджа, Рига, Катманду, Москва, Севиля, Сао Пауло, Екатеринбург, Солун и други).

Негови работи притежават над 50 международни музейни и публични частни колекции, сред които тези на MoMA, Ню Йорк; Tate Modern, Лондон и Centre Pompidou, Париж.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст