Няколко хиляди души са взимали по около 2000 паунда по схемата за измами със социални помощи от Великобритания. Това съобщи пред репортери служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов.
Преди ден вестник „Таймс“ публикува материал със заглавие „Британската нация дължи благодарност и рицарско звание на сливенския инспектор Васил Панайотов”. В нея се посочва, че инспектор Васил Панайотов и екипът на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” (ГДБОП) в Сливен, начело с главен инспектор Слав Добрев са разкрили мащабната схема за измами със социални помощи във Великобритания, надхвърляща 53 милиона паунда.
Стоянов посочи, че много добре познава служителите, работили по случая, както и самия казус, тъй като той се е развил по времето, когато е бил директор на ГДБОП.
Става дума за голяма престъпна група, която е строго организирана и добре запозната със законодателството във Великобритания. Разследването продължава в момента и с други държави.
“Още преди около три години се получи оперативна информация от тези служители. Те успяха да я проверят, да я потвърдят и да докладват материалите в прокуратурата, да се образува производство и малко по-късно да уведомят колегите от Великобритания”, отбеляза министърът. Служителите ще бъдат наградени с най-високото отличие в МВР.
Миналия четвъртък във Великобритания петима български измамници, които се “подиграха”, както изтъкват редица британски медии, с Министерството на труда и пенсиите, като източиха около 54 милиона паунда социални помощи, днес бяха осъдени общо на над 25 години затвор.
Произнасянето на присъдата беше дълго и мъчително в рамките на близо три часа, защото, както подчерта самият съдия, това е бил един изключително сложен случай.
Бандата е успяла в рамките на около четири и половина години да представи хиляди искове за социални помощи, служейки си с фалшиви самоличности, и е използвала дори имена на деца, живеещи в България, за да източи парите от схемата за помощи “Универсален кредит”.
Те са създали три, така наречени фабрики за обезщетения в Лондон, боравейки с фалшиви договори за наем, фишове за заплати и подправени писма от работодатели, наематели, училища и лични лекари. Общо подадените молби са били на стойност за около 100 милиона паунда, от тях Министерството на труда и пенсиите е одобрило искове на стойност малко под 54 милиона паунда.
Огромните суми, спечелени чрез сложната финансова мрежа, са били изпрани през редица сметки или теглени в брой.