„Дай, Боже, да има редовно правителство, което да определи кой да бъде представител на България на срещата на върха на НАТО във Вашингтон“. Това заяви служебният премиер Димитър Главчев.
„Ако до тогава няма редовно правителство, ще се обърна към Народното събрание, все пак сме парламентарна република, да се произнесе с решение кой да води делегацията и какъв мандат да му даде за разговори“, заяви Главчев.
Той все пак се надява до средата на юли, когато ще се проведе срещата, да имаме редовно избрано правителство.
„Ако аз трябва да взема решението, ще се обърна към народните представители да вземат решение, за да бъде то максимално легитимно“, уточни Главчев и посочи, че по въпроса няма никакво закъснение.
Той коментира и ситуацията с изборите.
„За момента няма никакви сигнали и никакви притеснения за разлика от други пъти. Взели сме всички мерки изборите да бъдат честни и прозрачни. Няма повод за притеснение, не съм чул и ЦИК да изразяват такава“, посочи премиерът и добави, че в петък ще бъде последната такава среща с ЦИК, на която ще обобщят ситуацията.
Главчев посети ГКПП „Капитан Андреево-Капъкуле“. След огледа той заяви ,че и трите пункта за преминаване между България и Турция ще бъдат разширени.
„Това е един добър пример как всички пунктове трябва да бъдат разширени, защото тапа може да се случи на други места. Това е старт на проект на Агенция „Митници“ за разширяване на всички гранични пунктове“, обяви Главчев и подчерта чудесното взаимодействия с Турция и с нейния нов посланик у нас.
Служебният премиер добави, че до един месец ще бъде избран изпълнител за реконструкцията на ГКПП „Капитан Андреево“. Предвижда се пунктът да се надгради в две посоки: първо ще бъде разширен самият съществуващ, а на второ място ще се изгради и втори терминал, в близост до пункта.
Министър-председателят е възложил и ускорено да се работи за разширението и на другите два пункта с Турция – при Лесово и при Малко Търново и се очаква съвсем скоро и там да има сериозно развитие.
Премиерът бе категоричен, че добрата ни координация с Турция може да се използва като основа за модернизиране на всички гранични пунктове на страната.
„В резултат на отличната работа между България и Турция се отчита значителен спад на миграционния натиск . Повече от 70% са спаднали опитите за нелегално преминаване на границата с Турция“, съобщи още премиерът.
По-рано на министър-председателя бе докладвано, че от началото на годината до 31 май 2024 г.
са установени опити на над 16 000 граждани да преминат нелегално на територията на страната в през българо-турската граница, което представлява 71% в сравнение на същия период на миналата година. Освен това 15 333 души самостоятелно са се завърнали във вътрешността на Турция, след като са установили присъствието на български патрули и постове по линията на границата.
На граничния пункт премиерът посети и Съвместния контактен център за полицейско и митническо сътрудничество между България, Гърция и Турция, който е един най-важните елементи на тристранното сътрудничество по охраната на границите, противодействието на нелегалната миграция, борбата срещу трафика на хора, контрабандата и митническите нарушения.
Министърът на регионалното развитие – Виолета Коритарова, която също бе с премиера, съобщи пред медии, че от ведомството й ще обезпечат връзката със скоростен път между граничните пунктове „Лесово“ и „Капитан Андреево“, за да може при натоварен трафик да се ползва дейността и на двата пункта.
Тя обясни, че се прави транспортен анализ, за да се види кой е най-добрият вариант за избор на проект, който да бъде реализиран, за да може да е с перспектива за следващите 50 години.
Накрая премиерътсе запозна как се охранява „зелена граница“ с Турция.

В огледа участваха още посланикът на Турция Н. Пр. Мехмет Саит Уянък, министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, директорът на Агенция „Митници“ Георги Димов, както и директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов.