Новият посланик, който представлява Република Турция у нас – Мехмет Саит Уянък, вече връчи акредитивните си писма на държавния глава Румен Радев. На среща със заместник-министърът на външните работи Иван Кондов той е препотвърдил много високото ниво на двустранните отношения. Те са обсъдили въпроси в областите търговия, енергетика, сигурност, миграция, туризъм и други, както и актуалните геополитически процеси в региона и в по-широк план.
Мехмет Саит Уянък е уверил българския външен заместник-министър, че ще положи всички усилия за допълнително развитие на отношенията между двете държави, които и в момента са на високо ниво.
Посланикът проведе среща и с премиера Димитър Гравчев, който заяви, че има съгласие с Турция да се работи в синхрон за разширяване на ГКПП „Малко Търново“. Двамата посетиха този ГКПП, както и съседния ГКПП „Дерекьой“. Визитата е в продължение на работната им среща от началото на миналата седмица, на която бяха обсъдени тежкият трафик, задръстванията и необходимостта от разширяване на пункта.
От турска страна беше представен проект за разширения на ГКПП „Дерекьой“,
който включва разширение и за тежкотоварни автомобили. Според премиера Главчев, преди синхронизирането на двата проекта, в България трябва да се проведе сериозна обществена дискусия дали да бъде разрешено преминаването на тирове през ГКПП „Малко Търново“.
Работата по тези два пункта е много важно, за да се облекчи движението през ГКПП „Капитан Андреево“. По данни на „Агенция Митници“ той е вторият най-натоварен в света граничен пункт с тенденция до две-три години да заеме и първото място. За него също има съгласие с Турция за синхронизирани действия по разширяване и модернизация.

Министърът на енергетиката Владимир Малинов също се срещна с посланик Мехмет Саит Уянък. Те отбелязаха, че задълбочаването на сътрудничеството между България и Турция има огромен потенциал да съдейства за гарантиране на енергийната сигурност в региона на Югоизточна Европа.
Турция е един от ключовите партньори на България в областта на енергетиката.
Южната ни съседка е важна за доставките за региона през терминалите за втечнен газ на нейна територия. Посланик Уянък е изразил готовност да съдейства за предоговаряне на Споразумението между “Булгаргаз” ЕАД и турската енергийна компания “Боташ”. Двамата са обсъдили и сътрудничеството в областта на развитието на електроенергийните системи на двете страни. Те са отбелязали потенциала за пренос на зелена енергия за европейския пазар. Изразена е и готовност през идните месеци да се подпише меморандум за насърчаване на сътрудничеството в сферата на енергетиката между България и Турция.
Тези събития се случват на фона на активните търговско-икономически връзки между двете страни.
Турция е най-големият партньор на България сред държавите извън Европейския съюз
и в износа и във вноса. Географската близост и активните икономически връзки чрез множеството компания са в основата на високия стокообмен, който расте през последните години. През 2022 година дори прескочи и 7 млрд. евро.
През 2023 година бе отбелязан лек спад, като фирмите от двете страни са изтъргували стоки за 6.64 млрд. евро.
Взаимната търговия през първото тримесечие на тази година е в размер на 1.72 млрд. евро.
Износът за Турция намалява с 12.9 на сто. Данните сочат обаче ръст на вноса от Турция (+7.9%). Така търговското салдо остава отрицателно за нашата страна.
По данни на БНБ преките инвестиции от Турция в България към 2023 г. са в размер на 1.18 млрд. евро. Интересът на фирми от южната ни съседка е насочен към проекти, свързани с изграждане на транспортната и енергийна инфраструктура, строителство на жилищни, търговски и офис сгради, производство на части и детайли за автомобилната промишленост и други.
Туризмът е друг важен сектор в търговските отношения. Зимните ни курорти привличат турските туристи, а средиземноморските курорти в Турция са предпочитани от българите.