„Проектът за изграждане на нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, заедно с диверсификацията на горивото, е най-значимият за българската икономика. Той ще изпълни една от стратегическите цели на България в контекста на енергийна трансформация – преходът към нискоемисионни и устойчиви енергийни източници.“ Това отбеляза министърът на енергетиката Владимир Малинов на международната конференция „Българската атомна енергетика – национална, регионална и световна енергийна сигурност“, организирана от „Булатом“.
А най-важното е, че в изграждането на 7-ми и 8-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“ ще участват български компании във всички етапи на проекта. Министър Малинов посочи, че правителството настоява за поне 30-40% участие на български компании при проектирането и изграждането на новите мощности, което е ключов приоритет в преговорите.
Според програмата на правителството
постигането на климатична неутралност до 2050 г. е изпълнима задача.
Тя изисква специален фокус върху инвестициите в нисковъглеродни източници. А ядрената енергия заема водещо място сред тях.
Преди дни, по време на плановия годишен ремонт на пети блок на АЕЦ „Козлодуй“, той бе зареден с
алтернативен тип ядрено гориво – това на американската „Уестингхаус“.
„Това е решителна стъпка в изпълнение на програмата за диверсификация, която означава право на избор – да сме по-сигурни и по-независими при постигане на по-добри икономически условия“, изтъкна министър Малинов. По неговите думи, доставките от надежден източник са водещ фактор за безопасната експлоатация на ядрената ни централа.
Министър Малинов подчерта и твърдата ангажираност на правителството да продължи в необходимото темпо развитието на ядрените мощности в бъдеще.
АЕЦ „Козлодуй” е единствената атомна централа в България
и е най-големият производител на електрическа енергия в страната, като обезпечава повече от една трета от националното годишно електропроизводство.