Росен Карадимов става член на Съвета на настоятелите на БАН

росен карадимов

Служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов става член на Съвета на настоятелите на Българската академия на науките. Това решение е взел днес (5 юни) Министерският съвет, сменяйки досегашния представител на министерство на иновациите в Съвета.

Съветът на настоятелите е с четиригодишен мандат и се състои от 16 членове, двама от които са представители на правителството.

В Съвета участват и представители на Националното сдружение на общините в България, на
национално представителните работодателски организации, на Съвета на ректорите и други научни организации.

Задачата на настоятелите е да подпомагат дейността на БАН при ефективното управление на финансовите средства и при стратегическото развитие на научноизследователската дейност. Те могат и да предлагат мерки за постигане на целите, заложени в европейските стратегии за научни изследвания и иновации. Съдействат и за създаване на иновационни центрове, в които резултатите от научната дейност да намерят реално приложение.

Доц. д-р Росен Карадимов е преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 1991 година. Той е председател на Управителния съвет на „Институт за нов икономически напредък“. Бил е народен представител в VII Велико народно събрание, участвал в приемането на Конституцията на Република България от 1991 година. Росен Карадимов е бил правен консултант и процесуален представител на редица кредитни институции, сред които и Българската банка за развитие. От края на 2022 г. е председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие. На 22 май Карадимов организира обсъждане на проект на стратегия на Българската банка за развитие. Тя бе приета също днес – на заседанието на кабинета.

За периода 2024- 2026 г. във фокуса на подкрепа на банката остават малките и средни предприятия, иновациите и дигитализацията. Стратегията ще позволи на Българската банка за развитие (ББР) да доразвие функциите си по закон, като допринесе за постигане на икономически растеж чрез финансиране на публични инвестиции и подкрепа за национални политики, включително такива, които допринасят за намаляване на регионалните дисбаланси.

Новата стратегия цели да даде възможност на банката да подкрепя стратегически за държавата сектори като здравеопазване, сигурност, отбрана и военно-промишлен комплекс, ВиК сектор, енергетика, инфраструктура (транспортна, здравна, социална, образователна), земеделие, както и прехода към зелена и кръгова икономика.
Българската банка за развитие ще насърчава регионалната кохезия и ще съдейства за реализацията на публични инвестиции, като допълва и прилага европейски и национални фондове.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст