В Министерския съвет, в присъствието на служебния премиер Димитър Главчев и на енергийния министър – Владимир Малинов, “Булгартрансгаз” ЕАД подписа договори във връзка с реализацията на концепцията за Вертикален газов коридор.
Става въпрос за устройствено планиране, инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на нови обекти за разширение на газопреносната инфраструктура на “Булгартрансгаз” ЕАД.
Договорът за обект „Лупинг от Кулата до Кресна“ беше сключен с ДЗЗД „ХИЛ ИНТЕРНЕШЪНАЛ – ГБС 1“.
Договорът за обект „Лупинг от Рупча до Ветрино“ беше сключен с ДЗЗД „ХИЛ ИНТЕРНЕШЪНАЛ – ГБС 3“.
От страна на “Булгартрансгаз” ЕАД договорите бяха подписани от Надя Стойкова – директор на дирекция “Обществени поръчки”, а от страна на ДЗЗД „ХИЛ ИНТЕРНЕШЪНАЛ – ГБС 1“ и ДЗЗД „ХИЛ ИНТЕРНЕШЪНАЛ – ГБС 3“ договорите бяха подписани от представляващия обединенията – Заря Калчева.
Кирил Равначки, изпълнителният директор на “Булгартрансгаз”, отбеляза, че това събитие е важно не само за България, но и за и страните от Централна и Източна Европа. По думите му тази стратегическа инициатива между газотранспортните оператори от България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Молдова и Украйна, има за основна цел – осигуряване на достъп до разнообразни и надеждни източници през ефективен и сигурен маршрут. Тя е особено важна предвид предстоящото спиране на транзит на руски газ през Украйна. Той изрази увереност, че в рамките на 2026 г. обектите ще бъдат въведени в експлоатация.
По отношение на диверсификацията Равначки отбеляза, че към момент има над 110 лицензирани търговци на природен газ в България.
Председателят на “Главболгарстрой” Калин Пешов започна изказването си, че откакто е създадена компанията, която представлява – от преди 55 години – тя постоянно изгражда газопроводи. През последните 30 години тя работи в партньорство с “Булгартрансгаз”, чийто екип Пешов нарече – “изключително коректен и експертно подготвен”. Добави, че осъзнавайки геополитическата важност на проекта, те са събрали в групата за изпълнители уникално съзвездие от международни американски компании, които са лидери в това, което правят, и така ще гарантират, че ще изпълнят възможно най-качествено проекта в най-кратки срокове.
Пешов започна представянето на компаниите с „ХИЛ ИНТЕРНЕШЪНАЛ”, посочвайки, че от създаването си компанията е участвала в над 90 000 проекта на стойност над 1 трилион долара, после посочи „Ханиуел“, с която си партнират повече от 35 години, а тя е участвала и в изграждането на Народния дворец на културата през 80-е години. Продължи със “Си Ер Си – Евънс”, които по думите му са наложили стандарт за автоматично заваряне. Добави, че едва ли е нужно да споменава “Емерсон Аутомейшън Солюшънс” с техните над 86 000 служители.
Заместник-посланикът на САЩ в България Андриа Брулет – Родригез поздрави страната ни за извършената важна стъпка в посока регионалната сигурност, която определи като отличен пример за регионално сътрудничество. Добави и че особено се гордее, че в българския консорциум са представени и няколко американски компании.
Посланикът на Украйна в България Олеся Илашчук коментира, че въпреки всички предизвикателства на войната на Русия срещу родината й, Киев се е присъединил още през януари 2024 г. към проекта, чиято цел е да се свържат всички основни газопроводи на европейските държави, за да се осигури преносът на газ от юг на север. Тя увери, че страната й ще продължи да осигурява съхранение на газ в подземните си газохранилища.
Министърът на енергетиката Владимир Малинов започна изказването си с лично откровение – призна, че освен двете си прекрасни деца, които много го радват, има и още едно – “Булгартрансгаз”, което днес е доказало, че всички усилия, които той е вложил в него, не са били напразни.
По думите му подписаната днес обществена поръчка е най-ключовата за реализацията на Вертикалния газов коридор. Той посочи, че подобен тип сътрудничество – между български и американски фирми -ще е гаранция, че проектът ще бъде реализиран в необходимия срок, с необходимото качество и в предвидения бюджет.
Малинов обяви и че ще положи максимални усилия проектът да бъде реализиран предсрочно – до края на 2025 година. Финансовият ресурс, който ще бъде вложен по двата договора е 485 млн. лева.
Благодарение на инициативата енергийният министър прогнозира, че ще се увеличи капацитетът на входния газ от Гърция към България и на изходния – от България към Румъния.
По отношение на финансирането Малинов уточни, че кабинетът ще следва стриктно решението на Народното събрание. Първата част на финансирането ще бъде осигурена, като се увеличи капиталът на “Булгартрансгаз” от страна на Българския енергиен холдинг. Той добави, че има съгласието на правителството, че в Закона за държавния бюджет за 2025 г. ще бъдат предвидени съответните държавни гаранции, така че “Булгартрангаз” да проведе преговори с международни финансови институции и банки за осигуряване на останалата част от финансирането. Той обаче не посочи за каква сума става въпрос.
От своя страна служебният министър-председател Димитър Главчев добави, че на Съвета за развитие към Министерския съвет са съгласували гаранциите, вече споменати от енергийния министър. Премиерът е издал и заповед за сформиране на междуведомствена група, която да следи какво се случва по инициативата.