Рекорден дивидент на Chanel носи на собствениците 16,7 млрд. долара

Рекорден дивидент на Chanel носи на собствениците 16,7 млрд. долара

Семейството милиардери зад Chanel са придобили общо 12,4 милиарда щатски долара (16,7 милиарда сингапурски долара) от печалбите на луксозната марка през последните три години. Това допринася за огромно увеличение на личното им богатство и подкрепя усилията им да се диверсифицират извън света на високата мода.

Холдинг компанията на семейство Wertheimers, базирана на Кайманови острови, ще получи дивидент от 5,7 милиарда щатски долара за 2023 г. Това е най-голямото годишно изплащане, откакто производителят на скъпите туидени костюми и чанти с капитонирана клапа започва да публикува резултати в Лондон преди шест години. Тази сума се добавя към 1,7 милиарда щатски долара за предходната година и 5 милиарда щатски долара за 2021 г., според документите.

Рекорден дивидент на Chanel носи на собствениците 16,7 млрд. долара

Необичайната печалба допринесе за 19% ръст на нетната стойност на фамилията през последната година, достигайки 108 милиарда щатски долара. Това е също така и 26% увеличение спрямо изплатения през 2021 г. дивидент, според индекса на милиардерите на Bloomberg. Скромните медийно братя Ален (на 75) и Жерар (на 72) се смята, че притежават равни дялове в тясно контролираната компания. Те са я наследили като внуци на един от първоначалните бизнес партньори в парфюмерийната дейност на Габриел “Коко” Шанел.

Рекорден дивидент на Chanel носи на собствениците 16,7 млрд. долара

Семейство Вертхаймер е сред ултрабогатите французи, чиито богатства от луксозни стоки и козметика са се увеличили през последните години, тъй като потребителите харчат щедро за скъпи чанти и парфюми. Тази група включва и Бернар Арно, основател на LVMH и най-богатият човек в света, наследницата на L’Oreal Франсоаз Бетанкур Майерс, която е най-богатата жена, както и семейството зад производителя на чанти Hermès International.

Последният предложен дивидент за Вертхаймер съвпада с кратко затишие в луксозния сектор за някои марки. Chanel е сред компаниите, които засега успяват да се справят със спада в търсенето – приходите са се увеличили със 16% през 2023 г. до почти 20 милиарда долара.

Междувременно семейният офис на Вертхаймер, Mousse Partners, използва средствата за инвестиции в сектори извън бранша. През 2023 г. фирмата, ръководена от полубрат им Чарлз Хайлброн, беше сред триото от най-богатите династии във Франция, които помогнаха за приватизацията на инвестиционната банка Rothschild & Co.

Рекорден дивидент на Chanel носи на собствениците 16,7 млрд. долара
Рекорден дивидент на Chanel носи на собствениците 16,7 млрд. долара

Според изявленията, Mousse Partners също така е инвестирала в широк кръг от startup компании, включително Brightside Health (компания за здравни грижи), Brandtech Group (компания за дигитална реклама), Evolved by Nature (биотехнологична компания) и Thirty Madison (доставчик на здравни услуги).

Семейство Вертхаймер се възползва от начина, по който тяхната империя е структурирана географски. Каймановите острови не облагат с данъци дивидентите за местни компании, докато Великобритания, където е базирана Chanel, обикновено не налага удържане на данъци върху дивиденти, платени от британска фирма на друга задгранична компания.

Четете още на : Производителят на Jack Daniel’s увеличи нетната си печалба за тримесечието и годината.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст