Със собствени разработки на чипове Китай се защитава от санкциите на САЩ

Малайзия - изненадващият победител от войната за чипове между САЩ и Китай

Със собствени разработки на чипове Китай се защитава от санкциите на САЩ. Азиатската страна върви напред в усилията си да сложи край на зависимостта си от американската технология за производство на чипове. За това пише Wall Street Journal.  

Като пример изданието цитира дейността на един от най-големите производители на чипове и микроелектроника в Китай – Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC). Вестникът отбелязва, че докато производствените процеси на SMIC може да са „поколения назад“ от тези на лидери в индустрията като Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) или южнокорейската Samsung Electronics, китайската компания

„интензивно въвежда местно оборудване за производство на полупроводници“.

В същото време зависимостта на Китай от американските инструменти е намалена, коментира източник, запознат с въпроса за вестника. „Забранявайки всичко, вие принуждавате спящия лъв да се събуди“, казва бивш служител на TSMC пред The ​​Wall Street Journal, имайки предвид ограниченията за износ на полупроводници от САЩ.

Както подчертава изданието, желанието да се произвеждат чипове със собствени разработки ще защити Китай от санкции от страна на САЩ, които заедно с Нидерландия и Япония ограничиха доставките на технологии за производство на полупроводници в Китай. Тези мерки, от една страна, подкопаха производствените възможности на Китай в тази област, от друга страна, ги подтикнаха да инвестират повече пари в нея, да се развиват и експериментират, пише вестникът.

За да локализира напълно производството на чипове, Китай ще трябва да направи повече от просто да сглоби собствено оборудване. Всички негови компоненти, както и самите полупроводникови пластини, също трябва да са китайски, посочва The Wall Street Journal.

Huawei хуавей смартфони чипове

Като пробив по този път изданието споменава смартфона Huawei Mate 60,

който беше представен през август 2023 година. Мобилното устройство е оборудвано със 7nm микропроцесор Kirin 9000S, който е разработен от дъщерното дружество на Huawei HiSilicon и произведен от SMIC. През септември 2023 г. Bloomberg, позовавайки се на данни от собствено разследване, заяви, че чипът в смартфона изостава „само с няколко години“ от напредналите американски разработки.

На 16 октомври 2023 г. Министерството на търговията на САЩ обяви добавянето на 13 китайски компании към своя черен списък, както и разширяването на експортните ограничения по отношение на доставката на чипове за Китай. Има информация, че Нидерландия, САЩ и Япония са постигнали споразумение за ограничаване на доставките на технологии за производство на полупроводници в Китай. Тези страни се опасяват, че чиповете могат да бъдат използвани за създаване на модерно военно оборудване.

Шефът на Intel е против прекомерните ограничения върху доставките на чипове за Китай

Изпълнителният директор на Intel Пат Гелсингер отбелязва, че компанията му иска да достави възможно най-много продукти в Китай. Той обяви това на конференцията Computex в Тайпе (Тайван). „Продължаваме да проучваме възможностите за износ на всички наши продукти в Китай. Ние продължаваме да предоставяме за продажба наши продукти като Gaudi (най-новите графични процесори за работа с изкуствен интелект)“, подчертава шефът на Intel на пресконференция, посветена на представянето на новите на компанията продукти. 

Изявленията на Пат Гелсингер бяха направени на фона на нарастващото напрежение между Съединените щати и Китай, което вече доведе до факта, че американските власти ограничиха доставките на най-модерните чипове и оборудване за Китай от американски производители. Според ръководителя на Intel, ако ограниченията от страна на САЩ са твърде строги, това ще навреди на американските компании. „Ако подобна линия на ограничения е твърде строга, Китай ще може да създаде свои собствени чипове“, отбеляза Гелсингер.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст