Общото събрание на акционерите на „Стара планина холд“ АД – София е взело решение за разпределяне на брутен дивидент от по 0.31679 лева на акция от нетната печалба за 2023 година. За притежателите на такива книжа е заделена сума от 6 544 630 лева.
Начална дата за изплащане на дивидента е 1 август. Това ще става чрез „Централен депозитар“ АД и чрез офисите на „Интернешънъл асет банк“ АД. Правото да получат дивидент имат лицата, вписани в централния регистър на ценни книжа, като такива с право на дивидент на 14-ия ден след деня на общото събрание, или към 20 юни. Последната дата за сключване на сделки с акции на това дружество на „Българска фондова борса“, в резултат на които приобретателят има право на дивидент, е 18 юни.
Остатъкът от положителния финансов резултат ще бъде внесен във фонд „Неразпределена печалба от минали години“.
Това разпределение на нетната печалба за 2023 г. е гласувано след приемането на доклада за дейността на холдинга и одитираиня годишен финансов отчет за миналата година.
Общото събрание на акционерите на „Стара планина холд“ е освободило от отговорност членовете на съвета на директорите за дейността им през 2023 година. Акционерите преизбраха членовете на борда за нов петгодишен мандат. Той ще е в състав: Евгений Узунов, Васил Велев, „Финанс Инвест“ ООД и Стефан Николов. Общото събрание е запазило досегашния размер на постоняната част от възнаграждението на членовете на борда.
Гласувани са и предложените изменения и допълнения в устава на дружеството. Общото събрание на акционерите ще овласти съвета на директорите на “Стара планина холд” да
увеличава капитала на дружеството в размер до 110 000 000 лева чрез издаване на нови акции
в продължение на пет години от регистриране на тази разпоредба на устава в търговския регистър. Друга промяна определя, че дружеството ще се управлява и представлява от съвет на директорите в състав от три до девет члена. Те се избират от общото събрание с мандат от пет години.
“Стара планина холд” е единствената българска публична холдингова компания, която е изплащала дивидент за всяка година от дейността си.
За последните дванадесет месеца цената на акциите на холдинга върви нагоре. В момента на “Българска фондова борса” те се търгуват по 10.30 лева за един брой. А това оценява компанията на 216 300 000 лева пазарна капитализация.