Производството на хеликоптери не е като производството на автомобили. Уведомени сме от изпълнителя, че има съответно забавяне при доставка на отделни компоненти, необходими за сглобяване на хеликоптера. Уверили са ни, че в началото на октомври или в средата, хеликоптерът ще бъде доставен в България.
Това обяви служебният министър на транспорта Георги Гвоздейков пред журналисти, след като посети авиобазата на Главна дирекция „Гранична полиция“ на летище София. Посещението му бе във връзка с възможностите на системата за спешна медицинска помощ по въздуха.
Припомняме, че фирмата производител – италианската „Леонардо“ предупреди преди време, че няма да успее да достави втория медицински хеликоптер навреме, като това трябваше да стане на 30 юни. И първият хеликоптер дойде със закъснение – очаквахме го на 15 декември 2023 г., а дойде на 1 февруари 2024 година. Третият хеликоптер, който очакваме, трябва да пристигне на 31 декември.
При днешната инспекция заедно с министър Гвоздейков на летището бяха и служебният премиер Димитър Главчев и служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева.
Главчев обяви, че с акт на Министерския съвет ще бъдат отпуснати близо 1 млн. лв. за дооборудване на медицинския
хеликоптер, така че той да бъде пригоден за планинско спасяване, без да е необходимо кацане.
Машината ще бъде снабдена с кувиьоз за новородени и с апаратура, осигуряваща кислородотерапия от хеликоптера до линейката.
Министър Гвоздейков добави и че от края на месец май е разширен обхватът на мисиите по спешна медицинска помощ по въздух.
„От 25 май вече мисиите „ХЕМС“ включват и планинско спасяване. Хеликоптерът има възможност за монтиране на лебедка и ще предприемем действия по закупуването ѝ и сертифицирането на авиационния оператор за такива мисии“, заяви още транспортният министър.
Директорът на Планинската спасителна служба Емил Нешев изрази благодарност към служебния кабинет за разбирането и направеното, за да се облекчи дейността на спасителите.

„Надявам се тази тенденция да продължи, защото нуждите са много“, посочи Нешев. По думите му хеликоптерът и в момента може да оказва помощ в планината, но при определени условия, едното от които е да има къде да кацне.
“Често обаче случаите са на такова място, че се налага бързо и спешно евакуиране на пострадал и това може да стане единствено с лебедка“, добави Нешев. Той напомни, че Планинската спасителна служба разполага с достатъчен брой планински спасители, над 530 доброволци в цялата страна, като всички те са безупречно подготвени.
Премиерът отбеляза, че случващото се сега е плод на усилията на държавата и на всички служебни и редовни правителства през последните 5 години.