Партия “Възраждане”, която при обработени 77.87% от протоколите към 12 часа днес (10 юни), е на четвърто място, даде пресконференция, на която коментира резултатите си.
Лидерът Костадин Костадинов първо посочи, че избирателната активност е била смазващо ниска и че вчера българската политическа система е катастрофирала смъртоносно.
По думите му това, което се е случило, е, че българският народ е гласувал вот на недоверие на парламентарната демокрация в България. Всички са загубили гласове, но със спада на избирателната активност има опасност от феодализация на държавата в още по-големи мащаби.
Според Костадинов вече може да се правят конфедерации от местни феодали, които контролират по няколко хиляди гласа в община или в област. Така, при ниската избирателна активност, при положение, че в парламента може да се влезе с малко над 70 000 гласа, няколко олигархични групировки, дори и малки по размер, заедно с организирани престъпни групи в коалиция, биха могли да влязат в парламента.
Това създава нова опасност – смърт на държавата, тъй като тя е естествен резултат от феодализацията. По-късно по време на пресконференцията Костадинов уточни, че това вече се случва – на предишни избори такъв пример била “Воля” на Веселин Марешки, а сега такава е партия “Величие”, която лидерът на “Възраждане” нарече “Двуличие”. Костадинов определи “Величие” като поредния американски проект, създаден с цел да спре ръста на “Възраждане”.
Въпреки че Костадинов призна, че не са доволни от резултатите си, той посочи, че като проценти, те, общо взето, повтарят предишното им представяне.
По думите му причината за резултатите на “Възраждане” е, че самите им симпатизанти, виждайки предизборната им кампания, им казвали: “Никой няма да ви даде да направите това. От нас нищо не зависи. Изборите ги фалшифицират.”
В същото време Костадинов отбеляза, че от партията са постигнали целта си – ще могат да вкарат трима евродепутати в Европейския парламент и те ще внесат петиция, с която да бъде дадена възможност за провеждане на референдума на “Възраждане” за еврото.
Оттук нататък от “Възраждане” виждат два възможни сценарии. При първия – съставяне на правителство, но който влезе в него, на практика се погребва жив, защото ще е по-страшно от “сглобката”.
Вторият вариант е да се отиде на избори около октомври, ноември, но това ще зависи от президента. От държавния глава ще зависи и кога ще бъде свикано 50-ото Народно събрание и на кого ще бъдат връчени мандатите, а после – при неуспешно съставяне на кабинет – за кога ще бъдат насрочени следващите избори. Според “Възраждане” е доста вероятно да има нови избори.
Костадинов коментира, че трудно би се случило правителство от три или пък от четири партии, защото дори и да са повече политическите сили, те имат не повече от 15% представителност.
“Възраждане” си поставят като своя основна задача в парламента да не допуснат България в разгарящия се военен конфликт в Украйна, тъй като по думите на Костадинов страната ни ще бъде принудена да се включи в него и върху нея има много сериозен натиск да го направи.