Европейските политици – големият враг на еврото

Европейските политици - най-големият враг на еврото

Европейските политици и нарастващата политическа несигурност в Европа оказват натиск върху еврото. Единната европейска валута падна до най-ниската си от месец насам котировка спрямо щатския долар след като френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц бяха победени от крайнодесните партии на вота за Европейски парламент, който приключи на 9 юни. Плачевните резултати, принудили Макрон да насрочи извънредни избори във Франция с първи кръг – на 30 юни и втори – на 7 юли, разтревожиха инвеститорите, като пазарите на опции показват, че търговците очакват още по-големи колебания и по-нататъшни загуби.

Опасението им е, че резултатите от вота за Европарламент, помрачават дългосрочната перспектива на втората най-активно търгувана парична единица в света след американския долар, защото те поставят под въпрос по-дълбоката интеграция и обединение на Европа. Всичк това увеличава размаха на пазарните колебания след сравнително спокойните пазари през миналата година.

“Ако има нещо, което сме научили от кризата в периферията, то е, че еврото не обича политическа нестабилност”, коментира Роберто Кобо Гарсия – шеф на звеното за валутна стратегия на Г-10 в “Банко Билбао Биская Аргентария” в Мадрид. Той допълва, че колебанията са били изненадващо ниски в началото на юни, но ще се повишават предвид несигуните политически и геополитически сценарии.

Оценките на пазара на опции показват, че песимизмът на търговците към единната европейска валута нараства най-бързо за поседната повече от година, което прави отношението им към нея най-негативно от април насам. Еврото поевтиня с 0.6% към зелените пари и потъна до 1.0738 щ. долара след като Макрон обяви извънредните избори, в които ще се състезава в два кръга с десния си съперник Марин Льо Пен. Вотът може да даде по-голямо влияние на нейната партия и да подкопае способността на президента да продължи със законодателните промени. Котировките на френските облигации се понижиха, качвайки кредитните разходи до най-високата им стойност от началото на годината.

Валутни експерти коментират, че френските избори с трудно предвидими резултати не дават повод за покупки на евро. Те очакват единната европейска валута да се задържи слаба и през идните три седмици.

Стратезите се съсредоточавт върху потенциалното въздействие на извънредния вот върху икономическата перспектива на Франция – тревоги, които доведоха до поевтиняване на акциите на местните банки на 10 юни. Инвеститорите пък вероятно ще започнат да поставят под съмнение и желанието на европейците за по-тясна фискална и финансова интеграция. Което би било удар върху зараждащия се евро-оптимизъм, започнал да оказва влияние върху валутните пазари през последните седмици. Банкери посочват, че всяко разширяване на спреда между доходността на облигациите на страните от периферията на еврозоната и на базовите германски дългови книжа, ще бъде във вреда на единната европейска парична единица.

Подновеното низходящо движение на еврото спрямо щатския долар се случва непосредствено след като търгуващите със заемни средства фондове се прехвърлиха на нетни позитивни залози и позиции в евро за първи път от август 2023-а насам, по данни на щатската Комисия за търговия на фючърсни контракти.

Единната европейска валута е поскъпнала с 3% над априлсия си минимум преди през миналата седмица Европейската централна банка да направи първата си напоително дискутирана и очаквана от мнозинството икономисти и пазарни играчи лихвена редукция, след като инвеститорите предпочетоха да се съсредоточат върху евенталната бъдеща посока на паричната политика на институцията при все още високите инфлационни стойности.

Оттук нататък обаче търговците ще трябва да вкарват в залозите си и фактора политическа нестабилност. Което отново провокира прогнози за потенциален спад на еврото до 1.05 щ. долара през третото тримесечие заради нараствщия политически риск.

Единната европейска парична единица се предлагаше срещу 1.0742 щ. долара в 17.42 ч българско време на 10 юни.

Междувременно доларовият индекс, който следи движението на зелените пари към кошница от най-активно търгуваните им валутни съперници, се повиши с почти 0.8% в края на миналата седмица след публикуваните на 7 юни данни за увеличение на наетите по трудов договор извън селското стопанство в Съединените щати и за ръст на трудовите възнаграждения. Което охлади надеждите за юлско понижение на лихвените проценти от Федералния резерв. Пазарът на лихвени суапови контракти вече е вкарал в цените първа лихвена редукция от 25 базови пункта на американските централни банкери не по-рано от декември.

Икономисти на “Ситигруп” и “Джей Пи Моргън Чейз”, които бяха сред най-оптимистично настроените за орязване на щатските лихвени проценти през юли, вече се отказват от прогнозите си, като “Ситигруп” залага на лихвено понижение през септември, а “Джей Пи Моргън Чейз” – през ноември, след изборите в САЩ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст