Глобални компании от отбранителния сектор набират ударно персонал

Глобални компании от отбранителния сектор набират ударно персонал

Компаниите от отбранителния сектор в глобален мащаб наемат работници с най-високото темпо от края на втората световна война, за да задоволят рекордния брой поръчки. Проучване на “Файненшъл таймс” на плановете на 20 големи и средни фирми от бранша на отбраната и на летателната техника от Съединените щати и Европейския съюз констатира, че те искат да назначат десетки хиляди служители през тази година. Три от най-големите американски групи от сектора – “Локхийд Мартин”, “Нортроп Груман” и “Дженеръл дайнамикс” – имат почти 6 хил. свободни работни места за попълване, а 10 от анкетираните компании искат да увеличат персонала с общо 37 хил. души или с почти 10% от общата им работна сила.

“От края на втората световна война това е най-активният период на отбранителния бранш с най-голям ръст на обема от заявки за сравнително кратък период от време”, коментира Жан Пие – генерален секретар на ASD – Европейската асоциация за космонавтика и отбрана.

Правителствата по света качват ударно военните разходи след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и в условията на набиращото сила и обхват геополитическо напрежение. Резкият скок на поръчките след десетилетия на замираща активност, в комбинация с конкуренцията за дигитални умения на технологичните групи и с недостига на работна ръка след пандемията от КОВИД-19, са част от факторите, движещи масовия “лов” на работници в сектора. Компаниите споделят, че търсят служители за цял набор от позиции – от стажанти до изпълнителни директори от кариерата. Търсят се инженери, софтуерни специалисти и анализатори по киберсигурност, както и заварчици и механици.

Антонио Лиоти – административен директор на италианския отбранителен лидер “Леонардо”, споделя, че търси активно нови служители, “дори по-интензивно отколкото през периодите на предишни конфликти, примерно в Ирак и Афганистан”. “Леонардо”, който е част от тристранната програма с BAE Systems във Великобритания и с японския конгломерат “Мицубиши хеви индъстрийз” за производството на нов изтребител, иска да наеме 6 хил. нови работници, включително и на местата на напусналите и пенсионерите, до края на 2024 година. Италианската компания очаква да назначи още между 8 и 10 хил. допълнителни служители в периода 2025-2028-а, основно промишлени и софтуерни инженери.

Лиоти обяснява, че търсенето на нови кадри е наложено не само от военните конфликти, но и от по-голямата конкуренция от съседни бизнес-сфери, каквито са “високотехнологичните и консултантските фирми”. Сред другите фактори, играещи важна роля, са хората, търсещи по-добър баланс между работата и личния живот и “спокойно пенсиониране”.

Производителите на муниции, най-вече “Райнметал” и NAMMO (Nordic Ammunition Company), които трябва да увеличат значително продукцията, за да попълнят изчерпаните правителствени запаси, са сред онези, които имат най-агресивни планове за наемане на персонал.

NAMMO споделя, че “никога не е попадала в подобно на сегашното положение”. Компанията, в която дялове притежават правителствата на Норвегия и Финландия, е увеличила с 15% работната си ръка – от 2700 служители през 2021-а до 3100 през 2023-а. В момента в нея работят около 3250 души, а ръководството й посочва, че “двойноот увеличение на размера до края на 2030-а изглежда резонно”.

Германската “Райнметал” обяви в края на миналата седмица, че иска да наеме на работа стотици служители от водещия производител на части за автомобили “Континентал”, който изпитва сериозни затруднения от хилавото търсене в авто-сектора.

Френската “Талес”, която произвежда изстрелваните от рамо ракети Starstreak, дарени на Украйна от складовите резерви на западните правителства, е обявила, че вече е наела 9 хил. работници (или 11% от сегашната си работна сила от общо 81 хил. души) за своя отбранителен бизнес през последните три години.

Британската BAE привличаше ударно нови служители през миналата година, но вече е започнала да търси свеж персонал и за дългосрочните си програми: Глобална въздушна бойна програма и Фрегати тип 26 на Кралския флот. Във Великобритания “сме увеличи двойно назначенията на започващи кариерата си лица и сме привлекли около 2700 стажанти и завършили висшето си образование младежи през тази година, както и хиляди по-опитни професионалисти”, твърди Таня Гандамихарджа – директор “Човешки ресурси” на групата.

Европейският шампион в производството на ракети MBDA – съвместно притежание на BAE, “Леонардо” и “Еърбъс”, който избаротва изстреваните от въздуха Storm Shadow и Scalp, планира да наеме повече от 2600 служители през 2024-а – 17% от сегашния си персонал от 15 хил. души.

“Дасау авиасион”, която произвежда изтребителите “Рафал”, не констатира директно увеличение на поръчките от Украйна, но предвид дължината на производствените цикли в сектора, наема системно работници.

Производителите от сферата на ядрената отбрана, по-специално онези, участващи в тристранната програма за подводници Aukus между Обединеното кралство, Съединените щати и Австралия, са сред играчите от бранша, които се сблъскват с най-остър скок на недостига на опитен персонал. Няколко компании, между които и “Ролс-Ройс и “Бабкок интърнешънъл”, откриха неотдавна собствени школи за практическо обучение и подготовка в сферата на ядрените технологии. А Thales UK, която снабдява със сонари всичките подводници на британския Кралски флот, е учредила “сонарна академия”.

Правителството на Великобритания, от своя страна, е създала работна група за ядрена подготовка, която да обучава десетки хиляди работници, работещи по гражданските и военните ядрени програми на територията на страната. Усилията за наемане на служители и за обучението им са “безпрецедентни за нашето време”, коментира Беси Плезънт от Nuclear Skills Delivery Group, която прогнозира, че над 30 хил. допълнителни позиции ще са необходими за сектора по ядрена отбрана между тази и 2030 година.

Компаниите създават връзки и с университетите и с други организации за създаването на бъдещ пул от работна ръка. Британският изследователски университет Кранфийлд, който поддържа тесни отношения със сектора, предлага нови курсове, най-вече в областта на дигиталната криминалистика, за да помогне на хората как да идентифицира кибер атаки.

В случая проблемът е, че завършващите висше образование не могат да получат необходимия опит и умения в тази сфера. Едно от предизвикателствата пред бранша е, че някои длъжности изискват допълнителни разрешения за достъп до класифицирана информация. Корпорация RTX, която е собственик на производителя на ракети и сензори “Рейтиън”, обяви, че “продължава да се сблъсква с трудности при наемането на високо квалифициран персонал, включително инженери, опитни работници и притежатели на разрешителни за достъп до класифицирана информация”. Други пък, като германската “Ренк”, посочват, че вероятно ще трябва да потърсят служители зад граница, защото “не могат да намерят в Германия достатъчно добре квалифицирани хора за нужните на отбранителния сектор работни места”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст