От БСП също не се отзоваха на поканата на ГЕРБ за разговори за съставяне на правителство. Преди ден на поканата не откликнаха също от ПП-ДБ и от “Възраждане”. Срещата между Борисовата формация и социалистите беше насрочена за 11.00 часа, но от БСП не отидоха.
“Изпълнителното бюро, след като обсъди поканата от ПП ГЕРБ за среща между преговорни екипи за подкрепа на правителство, реши да не участва”, се казва в прессъобщение от лявата партия.
Изпълнителното бюро е приело няколко решения:
- БСП има последователна политика и решение на Националния съвет да не подкрепя правителство с мандат на ГЕРБ и на ДПС.
- Форматът, който ГЕРБ предлага, противоречи на разбирането за надпартийно и експертно правителство, което да извади страната от политическата и институционална криза, в която сме поставени последните години.
- ПГ на „БСП за България” ще води разговори в рамките на парламентарния диалог за законодателната програма на 50-ото Народно събрание и приоритетите на България
По-рано от социалистическата партия заявиха, че биха говорили за политики, но не и за подкрепа на кабинет.
Преговорният екип на ГЕРБ-СДС засега успя да се срещне единствено с представители на ДПС. За 13.00 часа днес е насрочена срещата с “Има такъв народ”, а за 15.00 часа – с “Величие”.
Преди ден пред БНР лидерът на “Величие” Николай Марков също декларира отказ от среща с преговорния екип на ГЕРБ-СДС в състав Рая Назарян, Теменужка Петкова и Деница Сачева. “Разбирам среща на лидер с лидер. Ако г-н Борисов прецени, че има какво да си каже с лидер, който зад гърба си има признати 100 000 гласа, ще ме покани”, каза Марков.