Националният литературен музей ще отбележи утре (25 юни) 115 години от рождението на големия писател Димитър Димов с архивна звукова находка и изложба, при която акцентът ще бъде върху таланта на автора на “Тютюн” като художник.
И изложбата, и аудиозаписът с гласа на писателя ще бъдат достъпни за почитателите му в къщата му музей “Димитър Димов” на ул. „Кръстьо Сарафов“ № 26 в София.
Националният литературен музей се е сдобил с ценния архивен запис от Българското национално радио. Той е единственият – с гласа на Димитър Димов, съхранен в Архивния фонд на БНР, предаден от близки на писателя. Става въпрос за урок по френски, който Димов записва на домашния магнетофон през последната година от живота си.
Прави го точно преди отпътуването си за Букурещ за участие в международна писателска среща в качеството му на председател на Съюза на българските писатели. Тогава Димитър Димов доусъвършенства знанията си по френски си език на работни листи, изписани с типичния му почерк, наклонен наляво.
Тези изписани на френски думи и фрази са открити на бюрото му след смъртта и днес могат да се видят там във вида, в който писателят ги е оставил преди последното си пътуване.
Димитър Димов умира внезапно на 1 април 1966 година на румънското летище. Така направеният от него магнетофонен запис остава последната звукова следа приживе, а прочетените френски фрази съвпадат с написаните думи върху листовете.
От 25 юни 2024 година записът ще зазвучи в хола на къщата музей на Димитър Димов в София – на същото място, където се предполага, че е направен преди 58 години.
Изложбата „Димитър Димов като художник“, която също ще може да бъде видяна в къщата – музей, включва хумористични автошаржове, рисувани в Испания. Те са подарени на музея от испанския писател и преводач Хуан Едуардо Сунига. Сред тях има скици с туш, сред които и карикатурни като „Марийка“ – заседялата се слугиня в семейния дом. Има и рисунка с молив на Гьоте и маслени пейзажи от гимназиалния период на бъдещия писател.
Сред тях е и малък моливен портрет на пастрока на Димитър Димов – Руси Генев, подарен от сестрата на Димов – Люси Генева. Освен това любопитни са и цветните анатомични скици от лекциите по зоология, които Димитър Димов е рисувал за своите студенти като преподавател по ветеринарна медицина.
Изложбата представя различен поглед върху личността на Димитър Димов – писателят класик, добре познат с романите си „Поручик Бенц“, „Осъдени души“, „Тютюн“.