Йената остава под натиск в близост до 160 за един долар въпреки вербалните интервенции

йената остава под натиск в близост до 160 за един долар въпреки вербалните интервенции

Йената се задържа в близост до 160 за един щ. долар на 24 юни, въпреки че главният японски “валутен отговорник” предупреди, че оторизираните органи са готови да интервенират на валутните пазари по 24 часа на ден, ако се наложи. “Ако има екстремни валутни колебания, те ще окажат отрицателен ефект върху икономиката”, предупреди заместник министърът на финансите Масато Канда. И добави, че ако се установят резки движения в резултат на спекулативни сделки, той и колегите му “са в готовност да предприемат подходящи действия”.

Коментарите на Канда обаче не впечатлиха пазарните играчи и японската валута продължи да се колебае в тесен диапазон в близост до 160 йени за един щ. долар по време на търговската сесия в Токио. Това е на косъм от котировката 160.17 йени за долар, достигната на 29 април, когато се предполага, че Япония е излязла за първи път на пазара, за да защити националната парична единица.

Сериозните печалби, които натрупа йената на този ден и на 1 май, вече са загубени, въпреки огромните суми, похарчени от финансовото министерство. В 11.06 ч. българско време на 24 юни валутата се разменяше срещу 159.68 йени за един щ. долар – в близост до най-ниската й стойност за последните близо 34 години. Като се има предвид, че базовите лихвени проценти на Токио все още са близки до нулата, а Федералният резерв продължава да разсъждава кога да направи първата лихвена редукция, широката ножица между доходността на държавните облигации на двете държави означава единствено по-нататъшно поевтиняване на йената.

Япония призна, че е похарчила 9.8 трлн. йени (61.3 млрд. щ. долара) в периода от 26 април до 29 май. Официалните власти не конкретизират датите, на които “Банк ъф Джъпен” е получила заповед за намеса на пазара, но пазарните конфигурации показват, че най-сериозните интервенционни кръгове са били на 29 април и 1 май. Данните за чуждестранните валутни резерви показват, че Токио вероятно е продавало щатски ДЦК, за да помогне за финансирането на пазарните изяви.

Валутни анализатори подозират, че следващият кръг от интервенции вероятно ще дойде след като валутният крос долар/йена излезе над предишния максимум от 160 йени за един щ. долар и задейства внесените ордери за покупка. По оценка на експерти, поскъпването на японските към заланите пари е било предизвикано от по-силните от очакваните данни за индустриалната активност в Съединените щати (което не вещае скорошно орязване на лихвите там) и от нежеланието на “Банк ъф Джъпен” да предостави детайлен план как точно ще осъществи редукциите на покупките на облигации.

Един от членовете на банковия борд е изразил мнение, че институцията може да намали по-сериозно купуваните количества ДЦК след като провери нагласите на пазарните учсатници. А негов колега смята, че “Банк ъф Джъпен” трябва да обмисли по-нататъшни корекции на паричната политика заради възходящи инфлационни рискове.

Скоростта на валутните движения също е важна за оторизираните органи и по този показател вероятно не са необходими незабавни интервенции. Индексът, отчитащ промяната на котировките на кроса долар/йена от най-ниските стойности през последните 28 дни до максимума на 24 юни, е достигнал 6.32 йени за долар, което е с 3.7 йени под движението от 10 йени, което Канда описа преди като “бързо”. Което предполага, че спекулациите за предстоящи интервенции ще станат по-интензивни когато валутната двойка достигне 163 йени за долар.

Глобалните власти са във всекидневна връзка помежду си по широк кръг въпроси, включително и валутни, посочва Канда. Пазарът обръща внимание на валутните равнища и съществуват сериозни опасения от валутна интервенция, допълва заместник министърът. Неговият шеф Шуничи Сузуки пък подчерта позицията на Япония на 24 юни. Финансовият министър подчерта, че правителството следи прецизно валутните движения и ще вземе подходящи мерки срещу прекалените валутни промени, ако е необходимо.

Канда е споделил, че неговите партньори във Вашингтон нямат проблем с японските интервенции и че “най-важното при тях е прозрачността”. Той твърди също, че решението на Съединените щати да включат Япония в списъка за наблюдение за валутни манипулации не оказва влияние върху японската валутна стратегия.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст