Meta направи своя чатбот с изкуствен интелект (AI) достъпен за всички потребители в Индия. Чатботът, наречен Meta AI, може да бъде достигнат през всички приложения на концерна, включително Facebook, WhatsApp, Instagram и Messenger.
След няколко месеца тестове по време на общите избори, Meta прави своя чатбот с изкуствен интелект, базиран на Llama-3, достъпен за всички потребители в Индия. За момента обаче Meta AI поддържа само английски език и няма други локални езици.
Компанията започна да тества AI в Индия в WhatsApp, Instagram, Messenger и Facebook през април, като го предостави на избрани потребители. Дни по-късно компанията официално пусна чатбота в над дузина държави, но не и в Индия, вероятно поради провеждащите се тогава общи избори в страната. Освен че прави чатбота достъпен за всички потребители чрез лентата за търсене в своите приложения, Meta предоставя инструмента и през уебсайта meta.ai.
Функционалността на AI е подобна на други чатботове като ChatGPT на OpenAI, Gemini на Google и Claude на Anthropic. Можете да го помолите да предложи рецепти, да планира тренировки, да ви помогне да пишете имейли или да обобщи голямо количество текст.
В Instagram чатботът може да предложи клипове (Reels) за гледане въз основа на вашата заявка за търсене. Освен това, във фийда на Facebook ще видите подсказка за Meta AI, така че да можете да зададете въпроси, свързани с публикацията. Например, ако видите снимка на полярното сияние, можете да помолите изкуствения интелект за предложения за най-добрите места и време за наблюдение на това природно явление.
Meta AI може да генерира изображения според вашите инструкции, но според TechCrunch от май месец, има известна тенденция при генериране на изображения на индийски мъже – често добавя тюрбани. Открити са и други отклонения, като например последователно генериране на стара индийска къща с ярки цветове, дървени колони и стилизирани покриви. Компанията твърди, че моделите се актуализират постоянно, но не е ясно дали е направила промени в тези конкретни области.
„Това е нова технология и може би не винаги да връща отговора, който очакваме, което е така за всички системи с изкуствен интелект, които генерират съдържание. От пускането на пазара сме пускали постоянни актуализации и подобрения на нашите модели и продължаваме да работим върху тяхното усъвършенстване“, каза тогава говорител на Meta пред TechCrunch.
Компанията предоставя своя чатбот на огромната потребителска база на WhatsApp в Индия, която е 500 милиона души, заедно със стотици милиони потребители на другите си приложения. В WhatsApp, освен че можете да разговаряте индивидуално с изкуствения интелект, можете да използвате чатбота и в групов чат, за да планирате пътуване или да изберете филм за гледане.
От компанията заяви, че не е възможно да изключите или скриете функционалността на Meta AI в приложението. Потребителите обаче могат да изберат да направят търсене директно, без да активират чатбота.
Четете още на : Factcheck.bg си сътрудничи с Meta за преглед и оценка на точността на съдържанието у нас.